Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Гечев: Решението на ЕК да наложи защитни мерки срещу украинския внос е изключителен успех за България

Парите

Гечев: Решението на ЕК да наложи защитни мерки срещу украинския внос е изключителен успех за България

Националната забрана за внос на украинско зърно се обезсмисля и ще бъде отменена, тъй като вече има европейска такава

Гечев: Решението на ЕК да наложи защитни мерки срещу украинския внос е изключителен успех за България - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Това, което обяви председателят на ЕК е, че беше постигнато споразумение между петте държави самата ЕК да наложи защитни мерки на засегнатите държави за четирите продукти, за които се говореше. Решението на ЕК е изключителен успех за България, благодаря на редовите експерти, които се занимаваха от министерствата на икономиката и земеделието“, това обяви пред журналисти служебният министър на земеделието Явор Гечев по повод постигнатото общоевропейско решение за забрана на украинския внос в най-засегнатите пет държави членки, сред които и България. Забраната за внос от Украйна ще е в сила до 5 юни и ше включва четири важни за страната ни култури - пшеница, слънчоглед, царевица, рапица.

Транзитните коридори на солидарност за трети страни, обаче ще продължат да се осъществяват.

„Тежки бяха последните 3-4 седмици, но това значи, че България е пълноценен член на ЕС. Също така значи, че ЕС е такъв какъвто трябва да бъде - с вътрешна солидарност между самите държави. Това е потвърждения на нашата теза, че България има проблеми и тези проблеми ЕК ги отчете. До 5 юни имаме въвеждане на забрана от страна на ЕК за тези 4 култури, между които пшеницата, слънчогледа, царевицата, рапицата, а петата е слънчогледовото олио, което продължава да го обследва ЕК" коментира още Гечев.

„Аз самия имам договорката следващата седмица да се видя с моя колега земеделския министър на Украйна по отношение обсъждане на двустранните взаимоотношени, включително и по отношение на слънчогледовото олио".

„Дебата продължава и по отношение на коридорите да продължава да си бъдат коридори. Забраната е само за държавите, но държавите се ангажират с няколко неща".

„Аз самият ще предложа на българското правителство отмяна на националнта забрана, защото тя се обезмисля при положение, че има такава европейска и това е правилният подход – общоевропейски действия".

Транзитните коридори към трети страни ще продължат да функционират, категоричен е Явор Гечев.

„България е изключително активна по отношение на тези коридори. Имаме предложения за усъвършенстването им. Като до 5 юни, когато ще е действието вече на новия регламент ние работим по различните предложения за усъвършенстването на тези коридори, които да са по-изгодни и за самата Европа и най-вече за самата Украйна“, обясни служебният министър на земеделието.

Предстои да бъдат предоставени данни за сухото мляко и меда от Украйна.

„Има количество украински мед, които са двойни, подчерта Гечев. ЕК ще обследва и други украински продукти, за да се види дали има аномалии, така че след 5 юни може да се включат и още стоки“, посочи служебният министър.

Все още не е ясно каква част от обявения от ЕК нов допълнителен пакет от 100 милиона евро в подкрепа на засегнатите фермери в петте държави членки ще получи България. Информация за това ще деойде от ЕК през идната седмица.

„Каквато и да е сумата – тя няма да покрие разходите. Въпросът е наистина количествата зърно, количествата слънчоглед, които имаме в България да съумеем за този период наистина да ги реализираме.“, коментира Гечев.

Анкети