Парите
Георги Ангелов: С една година отлагане бихме могли да се справим с изискванията за еврозоната
„Скептичен съм, че за няколко месеца ще се справим с инфлацията“, посочи още той
„Не трябва да се надяваме, че ще минем между капките и да смятаме, че няма да изпълним някои критерии, но ще влезем в еврозоната, особено щом се отнася до инфлацията. И за нас не е добре да влизаме с неизпълнен показател. Трябва да си свършим работата“, това коментира пред БНР Георги Ангелов, старши икономист в институт „Отворено общество“.
„С една година отлагане, бихме могли да се справим, ако работим интензивно за влизане в еврозоната“, посочи още той.
Инфлацията за влизане в еврозоната се изчислява на средна 12- месечна база, посочи той.
„По европейската методология нашата е около 14%, а в еврозоната е около 8%. През последните 10 години изпълнявахме този критерий“, напомни той.
„В дългосрочен план не сме имали проблеми. Просто изпуснахме влака. Хърватия влезе преди кризата с войната“, посочи още икономистът.
Той обаче смята, че част от причините за инфлацията започват да изчезват.
„Енергийната криза започва да отслабва и си отива. Цената на природния газ спада. През пролетта вероятно ще падне още. Така се успокоява и цената на тока. Това започва да се отразява на цените“, обясни той.
„При някои стоки обаче има опити да се пребори пазарната тенденция, която върви надолу, или поне към забавяне на инфлацията“, посочи икономистът и даде пример с цената на олиото.
„През миналата година се пусна слух, че ще свърши олиото и всички се наредиха на опашки, а цената му се вдигна. КЗК 9 месеца разследва, но не е изнесла нищо. Ако се наложат глоби, няма да има такива случаи. В този период имаме една свръхпечалба, която се натрупва по веригата“, посочи Ангелов.
„По същият начин процедират и мобилните оператори, когато правят ценообразуването си“, смята експертът.
„Държавата им дава компенсации за тока и не са сред пострадалите от инфлацията. Би трябвало да се отмени правото едностранно да се индексират договорите“, обясни той.