Парите
Работещите в Спешна помощ на протест – искат ръст на заплатите и по-добри условия на труд (СНИМКИ)
С искания за 60% по-високи заплати за шофьорите на линейки и 30% увеличение на възнагражденията за медицинския персонал, служители на Спешна помощ от цялата страна се събраха на национален протест на площад „Княз Александър Батенберг“ в София.
„Господа депутати, Спешна помощ има нужда спешно от помощ!", „Не губете фелдшерите! Без нас сте загубени! Оценете ни навреме!“, гласят надписите върху транспарантите на протестиращите.
Те настояват за по-добри условия на труд, минимум 1800 лева заплата за шофьорите на линейки, както и трудът на всички работещи в системата на Спешна помощ да стане първа категория.
Георги Прешелков е шофьор на линейка в Центъра за спешна помощ в Благоевград, филиал Разлог. Той каза, че днес с колегите си от страната протестират за категории, за заплати, за всичко, което се стоварва на работещите в спешните центрове.
По думите на шофьора не е нормално купон за храна на дежурство да бъде 2 лева, както и че когато дойдат избори се дават обещания, които, обаче, не се спазват.
„Държавата трябва да помисли за нас, че и ние съществуваме, че и ние храним семейства, че и ние трябва да имаме някаква права и за да има работещи в спешната помощ, без значение дали шофьори, санитари, сестри, фелдшери, доктори, лекарски асистенти, трябва държавата да се погрижи за нас“, смята протестиращият.
Председателят на Национален синдикат „Защита“ Красимир Митов каза, че днешният, пореден, протест е един сигнал към управляващите.
„По този начин, както са го подкарали, след година, две няма да има спешна помощ в страната. Тя е част от националната ни сигурност, но в системата липсват над 2000 души, а от работещите над 50% са пенсионери в доста напреднала възраст. Млади хора, поради лошите условия на труд, поради ниското заплащане не желаят да идват да работят и ние се опитваме да сигнализираме властта за пореден път, че България ще остане без спешна медицинска помощ", заяви Митов.
Митов добави, че всеки ден има срещи и разговори с политиците. Той е категоричен, че постоянно се дават обещания, но има абсолютно бездействие.
„И вчера, и онзи ден, и среща в министерството, миналата седмица стартираха в цялата страна тези протести... За най-голямо съжаление, чуваемост няма", каза още той и посочи, че поради тази причина правят и автошествие около Народно събрание, за да бъдат чути.
Председателят на синдиката обясни, че ако ситуацията не се подобри, българите могат да чакат с часове, за да им бъде оказана помощ.
„При положение, че сме най-бедната нация, с най-ниска продължителност на живот, с най-голяма заболеваемост, това е абсолютно недопустимо", заяви още Митов и допълни, че е крайно необходимо да бъде извършена някаква реформа в спешната помощ и искат дългосрочна и ясна програма какво ще става с един от стълбовете на националната сигурност в страната.
Преди автошествието протестиращите се отправиха пеша към парламента.