Парите
Неочаквано: Германия отчете икономически ръст през третото тримесечие
Германската икономика нарасна през третото тримесечие - неочакван положителен резултат, задвижван главно от частните разходи, сочат официалните данни, съобщава Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Близките перспективи пред най-голямата европейска икономика обаче остават мрачни, като през октомври инфлацията отново се повиши.
Брутният вътрешен продукт се е увеличил с 0,3% през периода юли-септември в сравнение с предходното тримесечие, съобщи Федералната статистическа служба. Това се случи след слабото увеличение от 0,1% през второто тримесечие.
„Германската икономика успя да задържи позициите си въпреки трудните рамкови условия на световната икономика с продължаващата пандемия от КОВИД-19, прекъсванията на веригата за доставки, повишаването на цените и войната в Украйна“, заяви статистическата служба.
По-рано този месец правителството заяви, че се смята, че БВП се е свил през третото тримесечие и се очаква да намалее отново през последните три месеца на годината, както и през първите три месеца на 2023 г., преди да започне да се възстановява. Две последователни тримесечия на отрицателен растеж са едно от техническите определения за рецесия.
При високите цени на енергията Германия, както и много други страни, се бори с рязко покачващата се инфлация. Според предварителната оценка, публикувана от статистическата служба вчера, годишният темп на инфлация отново се е повишил през октомври, достигайки 10,4% от 10% през предходния месец.
Във вторник проучване показа, че бизнес доверието в Германия е на най-ниското си ниво от повече от две години, тъй като енергийните проблеми подхранват очакванията за трудна зима.
Миналата седмица законодателите разчистиха пътя на правителството да предостави до 200 млрд. евро под формата на субсидии за домакинствата и бизнеса до 2024 г., за да намали напрежението от високите цени на енергията, а горната камара на парламента добави одобрението си вчера. Подробностите по този план обаче все още не са уточнени.
Длъжностни лица твърдят, че Германия има достатъчно енергийни източници, за да преживее зимата, след като Русия прекрати доставките на природен газ, но подчертават, че все пак ще трябва да пести горивото, с което отоплява домовете, захранва фабриките и произвежда електроенергия.