Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Икономист: Идеята на служебния кабинет за контрол на цените ще се сгромоляса

Парите

Икономист: Идеята на служебния кабинет за контрол на цените ще се сгромоляса

Не трябва да се фокусираме върху подобни механизми, а по скоро да се следи за конкуренцията на пазара, коментира още Владимир Сиркаров

Икономист: Идеята на служебния кабинет за контрол на цените ще се сгромоляса - Tribune.bg
Снимка:
© кадър/Нова нюз

Инфлацията за януари в страната е 1,1%, а годишната се забавя до 16,4%

„Има едно понижаване на годишния темп. За съжаление нивата остават високи. На месечна база имаме покачване с над процент. Това се дължи на хранителните продукти, което е големият казус - стоките и услугите от първа необходимост“, това коментира пред Нова нюз икономистът Владимир Сиркаров.

По думите му инициатива, която поема служебният кабинет е „в грешна посока“.

„Когато се атакува сектор, какъвто е търговията на дребно е изключително опасно да се говори за ценови контрол, за тавани на цени, както и за административно регулиране на ценообразуването в един свободен пазар. Това почти сигурно ще доведе до още по-висока инфлация, поради намалено предлагане, а за някои стоки има риск дори да излязат от щандовете на магазините“, посочи той.

„Има много фактори, които влияят на образуването на цените – от производство, през транспортиране, складиране и пласиране до магазините. Така имаме едно натрупване на цени. Поглед към това дали една компания генерира свръхпечалба, каквото и да значи това особено в търговията на дребно мисля, че една подобна идея за контрол на този процес ще се сгромоляса. Не трябва да се фокусираме върху механизми за контрол, а по скоро да се следи за конкуренцията на пазара и при търговците на дребно, и при търговците на едро. Това вече е в правомощията на КЗК. Трябва да се пипа много внимателно“, категоричен беше икономистът.

За заплатите и инфлацията

„Ръстът на заплатите в частния сектор на годишна база за януари на 2023 г., спрямо януари на предходната година е 17,7 на сто, а в обществения сектор е 13,5%, което е добър темп“, посочи Сираков.

По думите му общата средна брутна заплата за страната се повишава с 16,6 %, което носи ефект на компенсиране, дори пълно компенсиране.

„За съжаление инфлацията удря най-вече хората с фиксирани доходи. Т.е сравняването на средната брутна заплата с годишната инфлация позволява да кажем, че се припокриват. Да това е така, и това е хубаво - заплатите покриват един подобен инфлационен ръст. В отделните сектори, разбира се под различен темп, но е ясно, че хората с фиксиран доход страдат от това покачване на цените. То се дължи основно на стоки и продукти от първа необходимост. И при положение, че доходите не се повишават за някои групи хора, това ги „удря“ най-вече и най-сериозно от гледна точка на покупателна способност и разполагаеми средства“, обясни той.

Прогноза за ръста на заплатите през 2023 г.

„За частния сектор и като цяло очаквам работните заплати да се повишават. Да се надяваме, че ръстът ще е устойчив. Ясно е, че настоящата година ще бъде инфлационна година. Инфлацията ще остане висока. Видяхме, че бизнесът се справя в една тежка ситуация – от Ковид 19 до кризата от предходната година. Смятам, че ще има догонване на инфлацията от гледна точка на заплатите, но със сигурност трябва да знаем, че ще има инфлационна година и разбира се външните шокове продължават да са актуални“, коментира още икономистът.

Анкети