Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Икономист: Запазва се процесът на охлаждане на цените, инфлацията пада с по-бързи темпове

Парите

Икономист: Запазва се процесът на охлаждане на цените, инфлацията пада с по-бързи темпове

Икономист: Запазва се процесът на охлаждане на цените, инфлацията пада с по-бързи темпове - Tribune.bg
Снимка:

„Темпът на промяна на цените значително се забавя спрямо това, което виждахме последната година, но при някои цени и тези месеци виждаме повишение“, коментира пред БНР Лъчезар Богданов - главен икономист на Института за пазарна икономика.

Той припомни, че през юли е имало повишение на цените на електроенергията и топлоенергията, както и на суровия петрол, а оттам - на течните горива.

„Юли и август има повишение на цените на енергоносителите, което ще се отрази на месечната инфлация. Важното е, че на годишна основа инфлацията спада. С други думи, ако гледаме с колко са се увеличавали цените за 12-месечен период, тази промяна е много по-малка сега, отколкото беше и през зимата, и през есента“, обясни той.

„Струва ми се, че се запазва процесът на охлаждане на промените в цените. Наистина топим инфлацията, тоест при нас спада с по-бързи темпове, отколкото в по-богатите и по-развитите страни в еврозоната. Въпросът е с колко?“, коментира Богданов

„Като цяло започва да спада темпът на инфлацията. Цените все още не спадат, на голяма част от стоките. Макар, че тук и там виждаме дори и спад на цените“, коментира той.

Въпросът, според Богданов, е дали правителството има политики и мерки да направи нещо в следващите 6-12 месеца в стремежа си за членство в Еврозоната.

„България е от малкото страни в ЕС, в които доходите растат, макар и с много малко, с по-висока степен от инфлацията. Това впрочем е и вероятно обяснението на поскъпването на част от услугите - защото има платежоспособно търсене, особено в големите градове“, смята той.

У нас има трайно ниска, безработица и нарастващи заплати.

„Понякога спадът на инфлацията е свързан и с икономическа криза и икономическа рецесия. Не е много ясно кое всеки би усетил като по-добро - ръст на цените и ръст на доходите или пък да няма ръст на цените, даже да поевтиняват много стоки, включително течните горива, но всъщност да имаме сериозно нарастване на безработицата“, посочи икономистът.

Анкети