Парите
Индустриалното производство в Германия с неочакван ръст

Германското индустриално производство е нараснало изненадващо силно през май, показват официални данни. Това повишава надеждите, че най-голямата икономика в Европа се намира на път към възстановяване, въпреки напрежението в търговските отношения със Съединените щати.
Според Федералната статистическа служба Destatis, индустриалното производство е отбелязало месечен ръст от 1.2%, след като през април бе отчетен спад от 1.6% – непосредствено след обявяването на тежки мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Очакванията на анализаторите, анкетирани от финансовата компания FactSet, бяха за лек спад от 0.1%.
Възстановяването се дължи основно на силно повишение в енергийното производство, както и на значителен ръст от 4.9% в автомобилния сектор, който доскоро бе под сериозен натиск.
Спрямо същия месец на предходната година, производството е нараснало с 1%, което допълнително подсилва надеждите, че германската индустрия постепенно излиза от трудния период, белязан от поредица положителни данни за производството и новите поръчки от началото на годината.
Анализаторът от ING Карстен Бжески коментира, че публикуваните данни „увеличават вероятността“, че индустриалното възстановяване не се дължи само на предварително подадени поръчки с цел избягване на бъдещи мита, а има по-дълбоки причини.
„Все още е рано да се даде окончателна положителна оценка, но се увеличават признаците за поне циклично възстановяване – макар и от ниска база“, отбеляза той.
Въпреки това перспективата остава несигурна заради възможността за въвеждане на тежки реципрочни мита, обявени от Вашингтон през април и временно замразени за срок от 90 дни.
Ако не бъде постигнато споразумение или ново отлагане, новите вносни мита се очаква да влязат в сила в сряда. Те ще обложат стоките от ЕС с универсална ставка от 20%.
„С изтичането на срока на замразяване на реципрочните мита от страна на САЩ, перспективите остават силно несигурни“, предупреди германското министерство на икономиката в изявление.
„Възможността производственият сектор да възвърне инерцията си през лятото ще зависи в голяма степен от развитието на търговската и геополитическата обстановка“, се казва още в съобщението.