Парите
Инфлацията в Япония пада до 2,3% през декември
Правителствени данни показват, че японската потребителска инфлация отново се е забавила през декември поради по-ниските сметки за електроенергия и газ преди решението на Японската централна банка (ЯЦБ) за политиката през следващата седмица, предаде АФП.
Цените в третата по големина икономика в света, с изключение на нестабилните пресни храни, се повишиха с 2,3% на годишна база през декември, което е спад спрямо 2,5% през предходния месец.
За цялата 2023 г. потребителските цени са се повишили с 3,1% на годишна база, което е най-високото ниво от 1982 г. насам по данни на Министерството на вътрешните работи.
Месечният показател беше в съответствие с пазарните очаквания и продължи широката тенденция на отслабване на инфлацията през изминалата година, като през януари 2023 г. тя спадна до 4,2%.
Въпреки че инфлацията остава над дългогодишната цел на Японската централна банка от 2%, се очаква тя да запази мерките си за облекчаване на паричната политика.
За разлика от други големи централни банки, които повишиха лихвените проценти, ЯЦБ се придържа към политиката си на изключително свободно регулиране, което оказва натиск върху йената.
Миналия месец Банката не предприе нищо и не даде насоки за плановете си за новата година, което доведе до спад на йената спрямо долара и до ръст на акциите.
Управителят на ЯЦБ Казуо Уеда неведнъж е заявявал, че е необходим "благоприятен цикъл на заплатите и цените", за да бъде постигната устойчиво инфлационната цел на банката.
А след смъртоносното земетресение, което разлюля централната част на Япония на 1 януари, шансовете за промяна на политиката през следващия месец сега са още по-малки, смятат анализаторите.
Профсъюзите се подготвят за ежегодните преговори за повишаване на заплатите през пролетта, като Японската бизнес федерация призовава своите членове да предложат по-високи увеличения на заплатите в сравнение с миналата година.
„За да може Япония да премине към период на устойчива инфлация, е необходимо да се повишат както заплатите, така и цените“, каза Нобуко Кобаяши, ръководител на отдела за изпълнение на стратегиите в Азиатско-тихоокеанския регион на консултантската компания EY.
„Повишаването на цените засега се определя от външни фактори като глобалната инфлация“, каза тя преди публикуването на данните.
„А увеличението на заплатите може да бъде поддържано само чрез продължително повишаване на производителността - предизвикателство в страна, която страда от демографско свиване.“
Като се изключат пресните храни и енергията, цените в Япония се повишиха с 3,7%, също в съответствие с очакванията.