Парите
Инвестиция за милиарди: Novo Nordisk строи нова фабрика в Дания
Датският фармацевтичен гигант Novo Nordisk, производител на лекарствата за диабет и отслабване Ozempic и Wegovy, съобщи, че инвестира 8,5 млрд. крони (1,2 млрд. долара) в изграждането на нов завод в Дания за производство на лекарства срещу редки заболявания.
Производственото съоръжение с площ 40 000 кв. м и склад в Одензе „отбелязва първия път през този век, когато Ново Нордиск поставя началото на нов производствен обект в Дания“, се казва в изявление на компанията, цитирано от АФП.
„Проектиран да бъде модулен и гъвкав, той ще побира множество видове продукти в областта на редките болести, като хемофилията, както сега, така и в бъдеще“, се казва още в него.
Хенрик Улф, изпълнителен вицепрезидент на Ново Нордиск, заяви, че съоръжението ще помогне на компанията „да отговори на нарастващото глобално търсене на нашите лекарства, които променят живота“.
През ноември производителят на лекарства отбеляза 21-процентно увеличение на нетната печалба до 27,3 млрд. крони (3,85 млрд. долара) за периода юли-септември, но изрази съжаление за ограничения капацитет на производствените си обекти.
Ново Нордиск обяви, че строителните работи на обекта в Одензе са започнали и се планира той да бъде завършен през 2027 г.
Очаква се след завършването му да бъдат създадени 400 работни места.
Продажбите на Wegovy, който е одобрен за използване за лечение на затлъстяване във Великобритания, Дания, Франция, Германия, Норвегия и САЩ, са се увеличили с 42% през първите девет месеца на годината, според Novo Nordisk.
Продажбите на другия бестселър на компанията - семиглутид, Ozempic - инжекционно антидиабетно лечение, станало популярно заради свойствата си да отслабва - са се увеличили с 54% през същия период.
Ново Нордиск държи 74% от пазара на лекарства за отслабване.
Световната федерация по затлъстяване прогнозира, че до 2035 г. повече от половината от населението на света ще бъде с наднормено тегло или затлъстяване, а глобалното икономическо въздействие може да надхвърли 4 трилиона долара годишно.