Парите
Изпреварвайки Япония: Калифорния стана четвъртата икономика в света

Икономиката на Калифорния изпреварва тази на Япония и превръща американския щат в четвъртата по големина икономическа сила в света, отстъпвайки само на САЩ като цяло, Германия и Китай.
Данните на Международния валутен фонд (МВФ) и Бюрото за икономически анализи на САЩ показват, че Брутният вътрешен продукт (БВП) на Калифорния достигна 4,10 трилиона долара през 2024 г., изпреварвайки Япония, чийто БВП е 4,01 трилиона долара за миналата година.
В момента БВП на Калифорния е изпреварен от този на САЩ като цяло, който възлиза на 29,18 трилиона долара, от този на Китай, който е 18,74 трилиона долара и на Германия, възлизащ на 4,65 трилиона долара Въпреки това икономиката на щата е най-бързо растящата сред тези четири лидери, според МВФ.
„Калифорния не просто е в крак със света - ние определяме темпото“, заяви губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм след публикуването на данните.
В Калифорния се намира най-големият дял от производството и селскостопанската продукция в САЩ, както и две от най-големите морски пристанища в страната. Освен това Силициевата долина в щата е лидер в разработването на съвременни технологични иновации, а самият щат се смята за един от центровете на световната развлекателна индустрия.
Наскоро обаче Гавин Нюсъм изрази загриженост за бъдещето на икономиката на щата на фона на митата, наложени от новата администрация на САЩ, които нарушиха световните пазари и търговия.
Губернаторът на Калифорния е убеден демократ и възможен кандидат за президент на САЩ от Демократическата партия на изборите през 2028 г., отбелязва Би Би Си.
Наскоро той подаде съдебен иск, в който оспорва правомощията на Доналд Тръмп да налага митата.
Откакто отново пое властта, републиканецът Тръмп наложи 10% мита на почти всички държави, внасящи стоки в САЩ, които ще влязат в сила след обявеното от самия него 90-дневно отлагане.
На съседните на САЩ държави Мексико и Канада бяха наложени 25-процентни мита. Но най-високите мита засегнаха Китай със 145 процента. Миналата седмица администрацията на Тръмп заяви, че когато новите мита се добавят към съществуващите, те ще възлизат на 245 процента за някои китайски стоки.
В отговор Китай повиши митата върху американските стоки със 125%. По този начин Белият дом постави САЩ в ситуация на търговска война с втората по големина икономика в света.
„Докато празнуваме този успех [икономическите резултати на Калифорния], признаваме, че напредъкът ни е застрашен от безразсъдната тарифна политика на сегашната федерална администрация“, заяви губернаторът Нюсъм. „Икономиката на Калифорния захранва нацията и трябва да бъде защитена“, добави той.
Доналд Тръмп твърди, че търговската война ще помогне за изравняване на позициите на САЩ на световния пазар, след като през годините други държави са налагали по-високи мита на страната.
Президентът твърди, че политиките му ще насърчат американското производство да се завърне у дома, което ще създаде много нови работни места в страната.
Това - заедно с намаляването на лихвените проценти, за да поевтинеят кредитите за американците - са двете основни точки в икономическата програма на Тръмп.
Част от забавянето на японската икономика, която беше изпреварена от Калифорния, се дължи именно на митата.
Тази седмица МВФ понижи прогнозите си за Япония.
„Въздействието на митата, обявени на 2 април, и свързаната с тях несигурност компенсираха очаквания ръст на частното потребление“, се казва в доклад на МВФ.
Освен това японската икономика е подложена на натиск от намаляващото и застаряващо население, което води до намаляване на работната сила и по-високи разходи за социално осигуряване.