Парите
Кабинетът внася в НС законопроект, гарантиращ социалните плащания до приемането на бюджета догодина

Кабинетът внася отделен законопроект за публичните финанси, който да действа от началото на 2025 г. до приемането на редовен бюджет.
„Предлагаме на НС да одобри проект на Закон за събиране на приходите и извършване на разходите за 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Р България за 2025 г., Закона за бюджета на ДОО и Закона за бюджета на НЗОК
Това каза служебният министър на финансите Людмила Петкова по време на брифинг след последното за годината заседание на Министерския съвет.
„Служебното правителство винаги е заявявало, че освен провеждането на честни и демократични избори, един от основните му приоритети е запазването на фискалната стабилност на страната и устойчивите публични финанси“, допълни Петкова.
Тя подчерта, че във връзка с този приоритет са били изработени и внесени в срок за обсъждане в НС и трите бюджетни закона за 2025 г.
„Тъй като бюджетните закони няма да бъдат приети до края на годината, служебното правителство поема отговорност държавата да не бъде в хаос и да има правна рамка и ред и в тази връзка е изготвен проектът на закон, който ще бъде внесен днес в Народното събрание“, обяви Петкова.
Тя увери, че хората ще си получат пенсиите и социалните плащания през януари.
„Правителството прави всичко възможно да уреди нещата, защото иначе те не се уреждат“, подчерта вицепремиерът и припомни, че бюджетните закони все още не са обсъждани от Народното събрание.
По думите на Петкова удължителният закон е закон за прилагане на разпоредбите на бюджетните закони от предходната година и не е уреден законодателно нито в конституцията, нито в Закона за публичните финанси, обясни Петкова.
„Удължителният закон винаги се е приемал като кризисна мярка, но ако предходни години се е внасял подобен проект, то за 2025 г. не може да бъде внесен, тъй като през 2024 г. структурата на закона за държавния бюджет на България е различна в сравнение с предходните години, както по отношение на капиталови разходи, така и на други разходи“, обясни финансовият министър.
Тя допълни, че има приети закони за възнагражденията в системата на висшето образование, отбраната, сигурността, което при един удължителен закон означава да се дерогират действията на приети закони.
Финансовият министър подчерта, че в предлагания законопроект са регламентирани всички размери, показатели, бази, процедури, които са в закона за бюджета за 2024 г. Петкова каза, че повишението на заплатите в Министерството на финансите, висшето образование и отбраната, влизат в сила от 1 януари 2025 г. Минималната работна заплата е 1077 лв., което е прието с постановление на Министерския съвет. Държавните служители на МРЗ ще продължат да получават обаче 933 лв., защото размерът е определен в Закона за държавния бюджет за 2024 г., каза Людмила Петкова. Тя подчерта, че в проектобюджета за 2025 г. няма нови политики.
„Той е изготвен на база на действащи политики и действащо законодателство. Народното събрание може да приеме различни политики от действащите в момента“, отбеляза финансовият министър.
„Бюджет не знам кога ще бъде приет, тъй като това зависи от Народното събрание. Но бюджет ще има за 2025 г. и не е нещо, което за първи път се случва. С удължителите закони миналите години беше по същия начин“, коментира тя.
Всички социални плащания като пенсии и помощи запазват размера си към 31 декември 2024 г., докато не бъдат уредени с Бюджет 2025 година, уточни още Петкова.