Парите
Кредитен експерт: Увеличава се най-уязвимият сегмент от хора, които теглят бързи кредити
„Броят на длъжниците с лош кредитен регистър се увеличава“, коментира още Деян Василев, зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България
„С увеличаване на доходите, всички салда растат. Става дума за кредити от небанкови институции - малки суми на високи лихви. Има и кредити за над 5 години със суми около 15 000 лева, както и от лизингови дружества. 30 млрд. са кредитите от банки. При ипотечните и потребителски кредити е малко по-висок ръстът“, това коментира пред Нова нюз Деян Василев, зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България, по повод данните за рекорден ръст на изтеглените бързи кредити у нас през изминалата година.
Той посочи още, че просрочията на кредити от небанкови институции са 6,8%.
„При такива казуси случаят се предава на съдия-изпълнител. Притеснителни са хронично задлъжнелите хора и тези с лошо ЦКР. Увеличава се и най-уязвимият сегмент от хора, които теглят кредити. Броят на длъжниците с лош кредитен регистър се увеличава. Запорират им се заплатите и имотите, оставят им се средства само колкото е минимална заплата. Законът за личния фалит ще позволява тези лица да обявят банкрут като фирмите, това ще е като отдушник“, допълни Василев.
„В България болшинството кредити базират лихвите на кредитите по депозитите, а те все още мърдат много бавно. Около 0 до 1% е ресурсът спестовни сметки, а това гарантира, че кредитите са евтини. В момента депозантите носят стабилност в системата, за да има ниски лихви“, обясни той.
Василев коментира и новото повишение на ОЛП от БНБ. По думите му то следва тенденцията на ЕЦБ, но у нас няма да повлияе за вдигането на лихвите. Според него само малките, биха могли да започнат да повишават лихвените проценти.