Парите
КСНБ иска компенсиране със задна дата на енергийно бедните домакинства
КНСБ алармира, че продължаващото неглижиране на проблема с енергийната бедност от страна на управляващите ще генерира тежки социални проблеми и недоволство с непредвидими последици. Конфедерацията настоява за спешно разработване на всеобхватни и работещи мерки за ефикасна защита на най-уязвимите групи от населението, преди да се либерализират цените на електрическата енергия за бита.
По данни от доклад на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) от 31 март 2024 г. в България лицата в енергийна бедност с месечен доход под 728 лв. през 2023 г. са 1.8 млн. или около 28% от населението. С увеличението на цените на електроенергията за битовия пазар с 8.4% от 1 януари 2025 г. и при линия на бедност за 2025 г. от 638 лв. делът на енергийно бедните, с месечен доход до 848 лв., нараства допълнително с почти 7 пр. п. и вероятно ще обхване 1,95 млн. или почти 35% от населението.
В условията на нарастващи цени и на редица стоки от първа необходимост КНСБ настоява за компенсиране на увеличените от началото на годината цени на ел. енергията преди домакинствата да получат високите си сметки през месец февруари.
В тази връзка КНСБ настоява: Министерски съвет незабавно да предприеме мерки за целево компенсиране (макар и със задна дата) на увеличението на цената на ел. енергията от 1 януари т.г. за всички лица и домакинства с месечен доход под 848 лв.; Съгласно заложеното в ИНПЕК - Министерски съвет да създаде Обсерватория за справяне с енергийната бедност като компетентен орган за разработване и администриране на мерките за подпомагане на енергийно бедните и уязвими клиенти, финансирани от бюджета и от Социалния климатичен фонд; Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на енергетиката като отговорни институции спешно да се заемат с изпълнение на разпоредбите на Закона за енергетиката и Наредбата за критериите, условията и реда за постановяване статут на домакинства в положение на енергийна бедност; Да се разработи дългосрочна Национална програма за намаляване на енергийната бедност в страната; Социалните партньори да се включат в създаването и функционирането на Обсерваторията за справяне с енергийната бедност, както и в разработката и изпълнението на дългосрочна национална програма за намаляване на енергийната бедност в страната.