Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Лъчезар Богданов: Ако няма бюджет - след първите 3 месеца се харчи до размера на приходите

Парите

Лъчезар Богданов: Ако няма бюджет - след първите 3 месеца се харчи до размера на приходите

Лъчезар Богданов: Ако няма бюджет - след първите 3 месеца се харчи до размера на приходите - Tribune.bg
Снимка:
© кадър/архив

„Законът за публичните финанси предвижда какво се случва, ако няма бюджет - след първите 3 месеца се харчи до размера на приходите, т.е. ние по естествен път ще имаме едно балансиране на бюджета и тогава със сигурност ще трябва да се орязват разходи. Това трябва да е ясно на политиците - ако те нищо не правят, скоро ще влезем в ситуация, в която така или иначе ще има много болезнено бюджетно дисциплиниране и тогава не е много ясно кой ще решава откъде ще се режат тези разходи - на кого няма да се платят заплатите в срок, по кой договор дадена община или държава няма да си плати дължимото, чии заплати няма да бъдат платени, пенсии, всички разноски. Това е алтернативата“, това коментира пред БНР  икономистът Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика

„Не сме в ситуация, в която трябва да се приемат драматични мерки и да се правят огромни орязвания, драматично свиване на разходи или огромно вдигане на данъци“, подчерта икономистът.

Според него с малки усилия сме близо до това да имаме бюджет с нисък дефицит.

„Трябва да се постигне политически консенсус - България в тази ситуация не може да планира бюджет с дефицит 6%, той трябва да е под 3%“, допълни Богданов.

„Трябва да се прегледат всички разходи, да се види къде в този проект за бюджет има някои надписани или твърде щедро заложени суми. Примери има всякакви. Капиталовите разходи - там понякога се включват проекти, които със сигурност няма да се реализират в рамките на тази година. Очевидно има проекти, които са записани само на хартия. Същото е с издръжката - сега разноските са съвсем различни. Има неща, които могат да се съкратят и да се контролират разходите“, посочи Лъчезар Богданов.

В приходната част трябва да си държим на думата, категоричен бе той и обясни: „Имаше временни антикризисни мерки в данъчната сфера - сега е времето те да бъдат прекратени и да се върнем към действащата си общоструктурирана данъчна система от преди 2020 година“

Икономистът даде пример с ДДС-то, както и с данъчните облекчения за деца, което според него не е политика, насочена към най-нуждаещите се. По думите му помощ трябва да бъде давана на нуждаещите се през социалната система. Има още много неща, например в съдебната система, допълни той.

Анкети