Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Милен Велчев: Социални разходи и заплати ни дърпат с 10 млрд. назад. Това е като онкологично заболяване, трябва радикално лечение

Парите

Милен Велчев: Социални разходи и заплати ни дърпат с 10 млрд. назад. Това е като онкологично заболяване, трябва радикално лечение

Милен Велчев: Социални разходи и заплати ни дърпат с 10 млрд. назад. Това е като онкологично заболяване, трябва радикално лечение - Tribune.bg
Снимка:
© кадър/архив

„Трябва ни балансиран бюджет, не просто с 3% дефицит, а децата ни да му мислят как ще плащат борчовете“, това коментира в интервю за „24 часа“ бившият финансов министър Милен Велчев.

По думите му изготвянето на бюджет е дълъг процес.

„Когато състоянието на държавата е изпълнено с предизвикателства, не бива да се учудваме, че правителството има нужда от повече време да го подготви“, допълва той.

Според Милен Велчев ужасяващото е, че през последните години социалните разходи и заплатите са изяли около 5% от БВП повече, отколкото преди 10 години.

„Само от тези  5% държавата е назад с 10 милиарда лева. Мога да оприлича тази ситуация на онкологично заболяване, което изисква радикално лечение“, посочва той.

Бившият финансов министър посочва още, че се надява да бъдат предложени разумни мерки за намаляване на дефицита чрез свиване на раздутите разходи.

„Без такива мерки, както и за запушване на пробойните в приходната част, задачата е нерешима“, обяснява  Велчев и коментира още, че правителството трябва да се стреми към балансиран бюджет, а не просто да си поставя неамбициозни цели, като да направи 3% дефицит, а децата на България да му мислят как ще плащат борчовете.

Еврозоната

„Предпочитам да не правя прибързани заключения, преди да видя проектобюджета на правителството.  Макар че целта трябва да бъде  балансиран бюджет. А дори и с 3% дефицит трябва да убедим нашите партньори в ЕС, че  спазването на дефицита не се дължи на еднократни мерки от типа на данъчна амнистия, а е устойчиво“, коментира Велчев.

Бившият финансов министър подчерта, че по правилата на еврозоната възможността за обмяна на сегашната ни валута в евро трябва да съществува години напред, ако не и вечно.

Той коментира, че като цяло у нас популяризиране на еврото няма.

„Кампания за еврото няма. Но с всяка година закъснение ние губим възможности за развитие. Губим пари от необходимостта да обменяме валути, губим от това, че част от инвеститорите, които биха инвестирали, се въздържат. Защо трябва да носим такива загуби? И какво печелим от продължително чакане?“, добави той.

Дългът

„България продължава да бъде с почти рекордно нисък дълг, макар вече да не сме на първо място, а на второ.

Рано е да се говори за дългова спирала, но не е рано да се мисли за това, ако продължим да живеем не според своите възможности, а според възможностите на бъдещите поколения, които ще плащат сметката“, коментира още Милен Велчев.

Анкети