Парите
Moody's понижи икономическите перспективи на Обединеното кралство
Рейтинговата агенция Moody's понижи икономическите перспективи на Обединеното кралство до „негативни“. Причината за това е политическата нестабилност и високата инфлация на острова, посочва BBC.
Рейтинговите агенции по същество оценяват дадена страна според силата на нейната икономика. Те дават оценка на правителствата (или големите компании) за това колко вероятно е да изплатят дълга си.
Рейтингът влияе върху това колко струва на правителствата да заемат пари на международните финансови пазари. На теория високият кредитен рейтинг означава по-нисък лихвен процент (и обратно).
Всяка агенция дава на държавите по света конкретна оценка на кредитния рейтинг. Те варират от най-високата оценка "ААА", която означава "първокласен", до най-ниската оценка "D", която означава "в състояние на невъзможност".
Moody's, заедно с друга от големите рейтингови агенции Standard & Poor's (S&P), запазиха оценките си за кредитния рейтинг на Обединеното кралство.
Аналозоте не означават, че кредитният рейтинг на Обединеното кралство е бил понижен, но негативната перспектива показва, че той може да бъде понижен по-късо. Другите перспективи, които могат да бъдат дадени на държавите, са „положителна” или „стабилна”, като периодът на всяка перспектива обикновено продължава от 12 до 18 месеца.
Moody's понижи икономическата перспектива на Обединеното кралство най-вече заради „повишеният риск за кредитния профил на Обединеното кралство от повишената непредсказуемост при определянето на политиките в условията на нестабилна вътрешнополитическа обстановка“.
Агенцията заяви, че това поставя под въпрос способността на Обединеното кралство да управлява кризата, произтичащо от по-слабите перспективи за растеж и високата инфлация".
Оставката на министър-председателя Лиз Тръс е знак, че икономическите политики на острова са замразени”.
Рейтинговата агенция обяви, че разглежда минибюджета на правителството, обръщането на по-голямата част от политиките в него и смяната на министър-председателя като „продължаващо отражение на отслабващата предсказуемост на фискалната политика, наблюдавана през предходните години“.
Оценката на Moody's идва, след като разходите за държавни заеми се повишиха рязко, след като беше обявен минибюджета през септември. Тогава инвеститорите се изплашиха от обявеното от тогавашния канцлер Куаси Квартенг, който обеща огромни намаления на данъците, без да казва как правителството ще плати за тях.
Настоящият канцлер Джереми Хънт отмени повечето от пониженията на данъците от минибюджета в опит да успокои пазарите, но последвалата оставка на премиера Лиз Тръс постави на „стоп“ икономическите политики.
„Първоначалната неспособност на правителството да предостави надежден политически отговор, за да отговори на притесненията на инвеститорите относно този нефинансиран стимул, допълнително отслаби доверието в политиката на Обединеното кралство, което е малко вероятно да бъде напълно възстановено от последващото решение за отмяна на повечето от намаленията на данъците“, казват от Moody's.
Рейтинговата агенция заяви, че вторият двигател на решението да промени перспективата е „повишените рискове за достъпността на дълга на Обединеното кралство от вероятно по-високи заеми и риска от по-устойчива инфлация“.