Парите
МС реши: Над 56 млн. лева ще бъдат насочени по няколко различни направления
Отпускат 27,5 млн. лв. на ДФЗ за подпомагане на земеделски стопани чрез помощ de minimis
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ за 2023 г. в размер на 27,5 млн. лв. Средствата се отпускат за осигуряване на подкрепа в секторите „Животновъдство“, в това число пчелен мед и в сектор „Растениевъдство“ чрез помощ de minimis, като общият размер на помощта за 2023 г. става 47,5 млн. лв. Съгласно Меморандум между Министерския съвет, Министерството на земеделието и храните, Министерството на финансите и Инициативния комитет за провеждане на общонационален земеделски протест, подкрепата чрез минималната помощ de minimis ще бъде насочена към най-малките земеделски произовдители.
Чрез финансовата подкрепа ще се предотврати оформянето на негативна ситуация при функционирането на най-малките земеделски стопани от първичното селскостопанско производство. Осигуряването на финансов ресурс за предоставяне на помощ от типа de minimis има за цел компенсиране на част от производствените разходи и осигуряване на средства за подготовка на реколта 2024.
Отпускат 8 млн. лв. допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2023 г. в размер на 8 000 000 лв.
Със средствата ще бъдат увеличени възнагражденията на персонала в Българската агенция по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по горите, считано от 1 август 2023 година
С постановлението се цели осигуряване на ефективно функциониране на администрацията на Българската агенция по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по горите. Цели се и подобряване ва организацията на работа, както и повишаване на мотивацията за привличане и задържане на служители в структурите и въвеждане на по-справедливо заплащане на служителите.
Отпускат 730 000 лв. за обещаните компенсации на 4120 битови клиенти на „Топлофикация Габрово“
Битовите клиенти на „Топлофикация Габрово“ ЕАД ще бъдат финансово подпомогнати за предстоящия зимен сезон. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, одобрявайки специално разработената за целта програма. Заради множество проблеми с топлофикационната услуга, липса на инвестиции, многократно прекъсване на топлоснабдяването през последните години, амортизация на мрежата, по-рано през годината стана ясно, че местната топлофикация няма да работи през предстоящия зимен сезон. Това наложи търсенето на алтернативни решения, с което се ангажираха министерствата на енергетиката, на околната среда и водите и на финансите.
Приетата от правителството програма предвижда всички битови клиенти да получат еднократно фиксирана сума, определена на база осредненото количество потребена от тях топлинна енергия през последните три отоплителни сезона. Размерът на подпомагането се изчислява по специална формула, която включва цената, по която електроразпределителното дружество в Габрово продава електроенергия на крайните битови клиенти за периода 1 юли 2023 г. - 30 юни 2024 г., както и утвърдената от КЕВР цена на топлинната енергия за „Топлофикация Габрово“ ЕАД за същия ценови период.
От програмата ще се възползват около 4120 битови клиенти на топлинна енергия. С Постановление на МС предстои да бъде одобрен допълнителен трансфер по бюджета на община Габрово за 2023 г. в размер на 730 000 лв.
Компенсациите по програмата ще бъдат изплатени чрез Община Габрово със средствата от този трансфер.
Правителството одобри над 12 млн. лв. за финансиране на държавни културни институти
Със свое постановление правителството одобри допълнителни трансфери в размер на 12 329 317 лв. за финансиране на държавните културни институти в областта на културното наследство и библиотечното дело, на музеите, художествените галерии и библиотеките с регионален характер и на читалищата.
От тях 10 757 317 лв. се отпускат по бюджетите на общини за финансова подкрепа на музеите, художествените галерии и библиотеките с регионален характер и на читалищата, а 1 572 000 лв. ще бъдат предвидени по бюджета на Министерство на културата за финансова подкрепа за държавните културни институти в областта на културното наследство и библиотечното дело.
С предоставянето на допълнителните средства ще се осигурят необходимите гаранции за стабилност на държавните културни институти в областта на културното наследство и библиотечното дело, на музеите, художествените галерии и библиотеките с регионален характер и на читалищата. По този начин ще се повиши и качеството на изпълнението на програмите и дейностите на горепосочените културни институти във връзка с опазването и представянето на движими и недвижими културни ценности, осигуряване на ефективно библиотечно-информационно обслужване на широк кръг потребители, подобряване достъпа на гражданите до културни продукти, ще се осигурят и по-добри възнаграждения на заетия персонал в тези публични услуги.
Допълнителните средства се предоставят във връзка с приетите в чл. 1, ал. 5, т. 6.3. и т. 6.4. от Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. (ДВ, бр. 66 от 2023 г. С до 8% се увеличават стойностните показатели на стандартите за финансирането на държавните културни институти в областта на културното наследство и библиотечното дело, както и на музеите, художествените галерии и библиотеките с регионален характер. Стандартите за финансиране на читалищата се увеличават с допълнителни до 4% за 2023 г., включително за възнагражденията на персонала.
Над 8 млн. лв. за три национални програми в науката
Правителството отпусна 8 500 000 лв. за изпълнението на вторите етапи на три национални програми в областта на науката.
1 600 000 лв. са за Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“. Тя е насочена към провеждане на целеви научни изследвания чрез създаване на мрежа от изследователи, която включва както преподаватели от България и чужбина, така и студенти, докторанти и млади учени, с интерес към българистиката и нейното популяризиране. До момента е изготвена база данни с 207 българисти от различни държави и континенти, подготвени са анкети, насочени към изследователските полета на българистиката. Създадена е онлайн библиографска платформа „Езиковедска българистика. Библиография на българска езиковедска литература“, както и „Концепция за дигитални образователни и изследователски програми за дистанционно обучение на студенти и докторанти“.
За Националната програма за полярни изследвания „От полюс до полюс“ 2022 - 2025 г.“ се дават 3 600 000 лв.. Целта на програмата е провеждане на мултидисциплинарни научни изследвания и мониторинг на компоненти от полярната околната среда чрез изграждане на устойчива партньорска мрежа между научни организации и висши училища. Чрез включването на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ за първи път в полярните изследвания на България се повиши значително пространството за научна работа, както на българските учени, така и на техните чуждестранни колеги в полярните региони и Световния океан.
3 300 000 лв. са за Националната научна програма „Сигурност и отбрана“, чиято цел е осигуряване на благоприятна среда за развитие на обществото и държавата чрез координирани и целеви фундаментални и приложни научни изследвания в областта на сигурността и отбраната. По програмата се извършва научноизследователска, научно-приложна и приложна дейност в областта на сигурността, киберсигурността и киберотбраната, както и отбрана и защита на населението при бедствия и аварии.