Парите
МЗХ: Не сме съгласни с протеста на фермерите - дължим минимално доплащане на 92-ма от тях
„Както е известно, ние сключихме меморандум на 20 септември. В него бяха вписани две държавни помощи. Това е така наречената „украинска помощ“ и така наречената „минимална помощ“ - de minimis. Тази „украинска помощ“ има таван от 250 000 евро на предприятие. Това се промени на 21 ноември, като ЕК измени така наречената временна рамка и таванът стана 280 000 евро“, коментира в ефира на Нова тв зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев.
„До момента 92-ма земеделски производители са достигнали определения от ЕК таван, който беше до 250 000 евро. Вече има възможност да се доплати на тези 92-ма фермери. След като излезе решението на ЕК на 21-ви, от Министерство на земеделието в рамките само на няколко часа изпратихме нотификация до Брюксел за разрешение да преведем нова сума, нов транш, към тях. Срокът, в който трябва да получим отговор, е максимум две седмици. Сумата, която трябва да доплатим е малко над 5 млн. лева. Тя е налична“, подчерта зам.-министърът. И допълни: „Тази сума е налична, защото бюджетът до този момент беше 426 милиона лева, разплатен на два транша. От този бюджет сме разплатили 382 милиона лева. Т.е. ние имаме останали малко над 44 милиона лева“.
Стратев обясни, че от този остатък ще бъдат извадени тези 5 млн. лева, с които министерството ще се разплати със земеделците до новия таван от 280 000 евро. „Ще ни остане един остатък от 39 млн. лева, който също ще отиде към земеделските производители до края на годината. До 20 декември трябва да се разплатим с тях. Така че - те ще имат още един транш по украинската помощ“, категоричен е той.
Ден преди протестите, в опит да намали напрежението сред фермерите, министърът на земеделието и храните Кирил Вътев заедно с изпълнителният директор на ДФ „Земеделие” Георги Тахов проведоха онлайн среща с европейския комисар по земеделие Януш Войчеховски, на която беше обсъдено искането на българската страна за премахването на тавана на държавната помощ във връзка с руската агресия в Украйна. Министър Вътев благодари за решението на Европейската комисия, с което таванът се изменя от 250 000 евро на 280 000 евро, а продължителността на действие е удължено до юни 2024 г.
Георги Тахов обясни на комисаря разликата в подпомагането в други държавни членки, което е на стопанство, а в България е на глава животно и на хектар площ. Той уточни, че по тази причина още през 2022 г., някои стопанства са достигнали определения таван на помощта. Министър Вътев допълни, че очаква през следващата година по-голям брой стопанства да достигнат този таван и по тази причина ще бъдат изключени от възможността за подпомагане.
Комисар Войчеховски подчерта, че от началото на прилагането на мярката до ноември 2023 г. България е подпомогнала своите земеделски производителите с близо 500 млн. евро, което я поставя на четвърто място сред държавите членки на ЕС по изплатена държавна помощ. Той направи сравнение по отношение на процента на изплатената държавна помощ към стойността на произведената земеделска продукция, като по този показател България е на второ място в ЕС с 8.6 %.