Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. На първо четене: НС прие промените в Закона за ДДС, но със заявка за съществен ремонт

Парите

На първо четене: НС прие промените в Закона за ДДС, но със заявка за съществен ремонт

На първо четене: НС прие промените в Закона за ДДС, но със заявка за съществен ремонт - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Парламентът прие с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС на първо четене промените в Закона за данък върху добавената стойност. Прокетозаконът е внесен от МС и е част от пакета данъчни закони.

Припомняме, че на първо четене текстовете не бяха подкрепени от бюджетна комисия.

Бюджетната комисия не прие предложените от Асен Василев данъчни закони

Сега от ГЕРБ-СДС и ДПС обявиха, че дават подкрепата си, но със заявката за съществен ремонт между двете четения.

Остава нулевата ставка за хляба и брашното до средата на следващата година. Ниската ставка от 9 % се удължава за ресторантьорите до края на 2024 година. На първо четене минаха спорните мерки за облагане на бакшишите и възможността стока да се плаща само срещу издаден касов бон.

От ПП-ДБ защитиха промените в закона за ДДС, като изтъкнаха, че те са превантивна мярка срещу злоупотреби, предава БНР. Председателят на Бюджетната комисия и депутат от ДПС Йордан Цонев обаче окачестви част от мерките като екзотични.

„Водихме разговори с финансовия министър, макар и след внасяне на законите. Между първо и второ четене ще направим промени“, заяви Йордан Цонев от ДПС.

ГЕРБ също се обяви за мерки, с които да се изсветли икономиката, но даде ясно да се разбере, че предложението за неплащане на стока, ако не бъде издаден касов бон, няма да намери подкрепата им.

По-рано лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че са и против идеята за така наречения „бонус-донос” – финансов стимул срещу информация за укрити данъци.

Проблемът е, че евентуално отхвърляне на първо четене на предложенията за промени в данъчните закони означава, че те не могат да бъдат внасяни отново през следващите три месеца, а това на практика ще доведе до невъзможност за приемане на Бюджета за следващата година.

И така на първо четене мнозинството прокара още всички заплати да се изплащат по банков път, да се използват пост-терминали в заведенията за хранене и развлечения, повишаване на минималните осигурителни прагове, въвеждане на патентен данък за юридически лица и софтуер, одобрен от НАП, за който Людмила Петкова - директор на Дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите, обясни:

„Това както казах, е софтуер, който е разработен, и идеята е Националната агенция за приходите да има достъп до цялото счетоводство на данъчно задълженото лице“.

Припомняме, че за да бъдат прокарани промените в закона за ДДС, трябва да бъдат подкрепени и на второ четене в пленарната зала.

Анкети