Парите
На ръба: Унгария може да загуби 1 млрд. евро от ЕС
Унгария е на ръба да загуби 1 млрд. евро от Европейския съюз, замразени заради нарушения на принципите на правовата държава, съобщиха за "Политико" няколко служители, запознати с процедурата.
Европейската комисия задържа над 16 млрд. евро безвъзмездни средства за по-бедните региони, както и икономическа помощ за стимулиране на растежа след края на пандемията от Ковид-19, като част от усилията да окаже натиск върху Виктор Орбан да отмени реформите, считани от мнозина за антидемократични.
Ако Унгария не успее да изпълни 17 мерки и да получи одобрението на Европейската комисия до 31 декември (само тази стъпка обикновено отнема месеци), около 1 млрд. евро от парите на ЕС за по-бедните региони ще бъдат изгубени завинаги.
Усилията на Унгария засега не водят до успех. Комисарят по бюджета Пьотр Серафин заяви, че действията на Унгария за деблокиране на финансирането „не са точно това, на което се надявахме“ след среща с Янош Бока, министър по европейските въпроси на Унгария.
Реформите, които Будареща трябва да извърши, за да убеди ЕС да отпусне финансирането, включват промени в законодателството за борба с корупцията и конфликт на интереси.
Съгласно правилата на ЕС всяка държава има две години, за да поиска обратно финансиране, което е било спряно от Комисията. Унгария рискува окончателно да загуби част от регионалните пари от бюджета за 2022 г., които са на стойност над 1 млрд. евро.
„Това са много пари за всяка държава, но особено за Унгария“, заяви дипломат от ЕС.
Потенциалното намаляване на финансирането идва в труден момент за Орбан, който скоро ще приключи шестмесечния си мандат начело на ротационното председателство на Съвета на ЕС - роля, която му позволява да определя дневния ред и да председателства заседанията в Брюксел.
Икономическият растеж в Унгария е значително по-нисък от средния за ЕС, а дефицитът ѝ като дял от БВП (5,4% тази година) е сред най-високите в блока.
След повече от десетилетие на власт партията на Орбан е изпреварена в социологическите проучвания от консервативна формация, водена от Петер Магяр, който обеща да деблокира финансирането от ЕС, ако спечели парламентарните избори през 2026 г.
Отделно от това Унгария е на път да деблокира друга, по-малко забележима част от финансирането от ЕС, което беше замразено заради предполагаеми нарушения на академичната свобода.
За да получи достъп до средствата за студентски обмен по програмата „Еразъм“ и до безвъзмездните средства за научни изследвания, Будапеща се съгласи да отстрани политическите фигури от публичния орган, който контролира повечето университети.
Комисията обаче отхвърли предположенията, че тези промени могат да повлияят на останалия дял от замразените средства.