Парите
Николай Василев: Финансово бяхме добре до септември 2020 г., сега се пускаме по пързалката
„България беше в отлична кондиция до септември 2020. От лятото на 2021 г. досега ние се спускаме „по пързалката“ и единствената причина да не сме катастрофирали е, че започнахме от доста добра позиция“, това коментира пред БТВ бившият финансов министър Николай Василев.
По думите му причината да стигнем до това ниво е, че сме били управлявани от хора, които са работили на принципа: „колкото по-големи дефицити има държавата и колкото по-големи дългове вземе, толкова по-добре“. Василев е категоричен, че това е много погрешно.
„Докарахме я дотам, държавата пробва да издава вътрешен дълг в размер на 200 млн. лв. седмично. Лихвите стават все по-високи. 200 млн. лв. могат да звучат много, но това са разходите на държавата за няколко часа напред“, обясни той.
Бившият финансов министър посочи и още от грешките на бившите управляващи, като посочи, че не само той, но и други икономисти са на мнение, че при добри години страната бюджетът трябва да е на излишък, а не на дефицит.
„През 2021 г. нямаше война, бежанци, мигранти, природни бедствия. Защо през 2021 г. се спуснахме стремглаво към няколко поредни актуализации на бюджета, милиарди дългове и дефицити. Причината е една – хората, които ни управляваха. През добри години за икономиката, България трябваше да има излишъци. Голяма маса икономисти вече изказват същите тези. Ще спомена 5 имена – Гълъб Донев, Пеканов, Росица Велкова, проф. Димитър Иванов, Любомир Дацов“, коментира Василев.
По думите му правителството на Петков и в частност финансовото ведомство на Василев дори и без да е имало война и криза вероятно пак са щели да действат по същия начин.
„Кога държавата с много харчове и много дългове е забогатяла? Не се сещам за такъв пример. Това са общи оправдания на хора, които и без война и без криза, пак щяха да направят същото. Нямаше нужда да има такива огромни дефицити“, посочи той и коментира до какво са довели техните мерки, като изтъкна, че високите дългове поети заради повишаването на пенсиите ще се изплащат от децата ни:
„Преди 2 години държавният бюджет беше 42 млрд. лв. Сега очаквам да завършим годината с 68 млрд. лв., а догодина според популизма на бъдещите правителства да е 70-80, а някой ден и 100 млрд. На политиците и 100 млрд. не са им достатъчни, за да раздават. По отношение на замразяването на цените на тока, парното и водата и 25 ст. на литър гориво – мнението ми е, че това не е правилно. Те подкрепиха богатите хора, които нямат нужда от това – те потребяват много. А социално слабите – които имат малки сметки, на тях им се помогна с малко. Оказа се, че бедните плащат сметките на богатите. По отношение на пенсиите – трябва да се вдигат вследствие на икономически растеж. В момента по-високите пенсии се плащат от дългове, които ще изплащат нашите деца“.
Николай Василев коментира и темата с удължаването на Бюджет 2022.
„Тук съм на страната на служебното правителство. Ако бяха внесли какъвто и да е бюджет, щеше да се случи това, което стана миналата година – раздаване на всички. Постоянно има нови избори и преди избори всички партии се надпреварват да дават пари. Смятам, че резултатът на партиите на изборите нямаше нищо общо с това кой колко обещаваше. Обещаването на милиарди преди избори според мен не работи“, посочи той и обясни защо: „ 2021 г. 6-7 партии в Парламента с масово колективно умопомрачение – всички заедно раздадоха много милиарди и направиха дефицити и дългове. Колективно сегашната полит. класа може да тласне държавата към много опасна посока, ако тази политика продължи.
Бившият финансов министър смята, че трябва да има коригиране на МРЗ. Той коментира и предложението на „Продължаваме промяната“ за 860 лв., като посочи, не бива подхода да е толкова рязък, а повишението трябва да стане плавно.
„Пенсиите само с дългове. От известно време следваме тази политика – все едно семейство да взема потребителски кредит и го изхарчва за месец. Минималната работна заплата трябва да бъде коригирана. Знам за предложението на ПП за 860лв. Не съм фен на този подход. Но минималната заплата трябва да се повиши, но с малко по-малко. Но най-важният въпрос е колко харчи държавата. Досега държавата не е харчила толкова. В момента сме в режим на ултрапопулизъм“, обясни Николай Василев.
По темата с еврозона, която е във фокус в момента финансистът припомни, че поддържа влизането на страната ни още от 2009 година насам. По думите му, ако е било направено тогава България вече е щяла да бъде по-богата и по-успешна. Категоричен е, че ако сега влезем в еврозоната „противниците на това скоро ще забравят“.
„България е била готова много отдавна“, подчерта отново той.