Парите
Одобрено: МВФ отпуска 7 млрд. долара на Пакистан
Управителният съвет на Международния валутен фонд се съгласи да отпусне на Пакистан заем в размер на 7 милиарда долара за подпомагане на неговата закъсала икономика.
Тригодишната програма за заем „ще изисква разумни политики и реформи“ в подкрепа на продължаващите усилия на Пакистан да укрепи икономиката си „и да създаде условия за по-силен, по-приобщаващ и устойчив растеж“, се казва в изявление на МВФ.
През юли южноазиатската държава се съгласи на сделката - 24-тото плащане на МВФ от 1958 г. насам - в замяна на непопулярни реформи, включително разширяване на хронично ниската данъчна основа, предаде АФП.
Миналата година Пакистан се оказа на ръба на фалита, тъй като икономиката му се сви в условията на политически хаос след катастрофалните наводнения през 2022 г. и десетилетията на лошо управление, както и в условията на глобален икономически спад.
Той беше спасен със заеми от приятелски държави в последния момент, както и със спасителен пакет от МВФ, но финансите му остават в тежко състояние, с висока инфлация и зашеметяващи публични дългове.
„Тази програма трябва да се счита за последната програма“, заяви министър-председателят Шехбаз Шариф през юли, когато беше договорено споразумението за заем.
В продължение на месеци Исламабад се бореше с представителите на МВФ за отпускане на новия заем.
Той бе предоставен при условие за провеждане на мащабни реформи, включително повишаване на сметките на домакинствата, за да се оправи трайно изпадналият в криза енергиен сектор и да се повишат жалките данъчни приходи.
В страна с над 240 млн. души население, където повечето работни места са в неформалния сектор, само 5,2 млн. души са подали данъчни декларации през 2022 г.
МВФ заяви, че Пакистан „е предприел ключови стъпки за възстановяване на икономическата стабилност с последователни реформи“. Но „въпреки този напредък, уязвимостта на Пакистан и структурните предизвикателства остават огромни“, предупреди той.
„Трудната бизнес среда, слабото управление и прекомерно голямата роля на държавата възпрепятстват инвестициите, които остават много ниски в сравнение със сходните държави“, се казва още в доклада.