Парите
Пеканов: Трябват рестриктивни мерки, не може да влезем със стария бюджет в 2023 година
„Няма обективни причини, които да ни спрат по пътя към Еврозоната“, коментира още той
„Няма обективни причини, които да ни спрат по пътя към Еврозоната. През следващите седмици очакваме и следващия транш от средства по Плана за възстановяване“, коментира пред Нова телевизия вицепремиерът и министър по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Според него инфлационният критерий няма да спре страната ни по пътя към Еврозоната.
„Има и дерогация - фискалните правила имат някаква гъвкавост, тъй като сме в процес на икономическо възстановяване“, подчерта той и допълни: „Не смятам, че трябва да има обратен завой от Еврозоната. Мисля, че партиите, които смятат, че България не трябва да влезе в нея са малцинство. Реално последните два редовни кабинета направиха стъпките това да се случи.“
„Датата 1 януари 2024 за влизане в Еврозоната е напълно възможна“, посочи Пеканов.
„Колегите от Министерство на финансите работят по изготвянето на следващия бюджет на държавата. Той ще бъде предложен на парламента през следващите седмици. В него залагаме базова основа, която депутатите могат да променят. Те обаче могат трябва да правят промени въз основа на добри решения, а не на предизборни обещания“, посочи той.
По думите му повишаването на пенсиите и на минималната работна заплата са решения, по които се работи от финансовото министерство.
„Проектобюджетът, процедурата е такава, че се предлага в края на октомври или началото на ноември, за да има достатъчно време да се направят промени. Много е важно да бъде приет бюджет за следващата година“, обясни той.
Пеканов подчерта, че тази година е била много различна и не може да влезем в 2023 година със стария бюджет.
„Икономическата обстановка е по-различна. Трябва да се реагира адекватно“, посочи вицепремиерът.
На въпрос по-рестриктивен ли ще е бюджетът вицепремиерът коментира:
„Знаете, че в цяла Европа и в цял свят започва да се говори за по-строга както парична, така и фискална политика. Отчасти за успокояване на инфлацията се налагат някои рестриктивни стъпки. Такава е реалността и трябва да я признаем“.