Парите
Петкова изиска спешно от разпоредителите с бюджет точна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа
От МФ подкрепиха думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, като подчертаха, че публикуваните на 31 януари 2025 г. данни за изпълнението на бюджета за 2024 г. са на касова основа, което не е предмет на оценка по отношение на критерия за членство в еврозоната.
Министърът на финансите Теменужка Петкова изиска спешно от всички първостепенни разпоредители с бюджет - министерства, ведомства, НОИ, НЗОК, общините и др., да предоставят следната информация:
- Начислените задължения към доставчици в страната и чужбина за капиталови и за текущи разходи в т.ч. просрочени задължения, в т.ч. лихви;
- Поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, включително и 2024 г., извършени и документирани със сертификати, протоколи или други документи, приети от възложителите и предстои издаването на фактури от доставчиците или изпълнителите;
- Поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, включително и 2024 г., на проектен принцип, за които дейността е отчетена и изпълнена, но не е разплатена до края на 2024 г.;
- Общият размер на невъзстановения данъчен кредит към 31.12.2023 г., 31.03.2024 г. и 31.12.2024 г. от Националната агенция за приходите.
Целта на изисканата информация е изготвянето на проекта на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., както и да бъде направена точна предварителна оценка на дефицита на начислена основа за 2024 г., който е един от Маастрихтските критерии за приемане на страната в еврозоната.
Припомняме, че в пост в социалната мрежа, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов написа, че търси обяснение за задълженията от близо 3 млрд. лева, които от 2024 година сега преминават за 2025 година. По думите му такъв механизъм е използван, за да излезе заложения дефицит от 3 %.
„Още в началото на следващата седмица и преди Съвета за съвестно управление искам Министерството на финансите и министър Петкова да ми отговорят: какви и в какъв размер разходи, дължими за 2024 г., са забавени и прехвърлени за 2025 г., за да излезе заложеният дефицит на касова основа?“, написа Борисов във Фейсбук.
„Цял ден слушам всякакви интерпретации на вчерашното чиновническо съобщение на МФ, според което всичко в бюджета за 2024 г. е изпълнено, както е планирано. Но никой не отбелязва, и то умишлено, че с малки буквички е казано „на касова основа". Което преведено значи – „онова, което е платено“. Освен това никъде не се казва какво става с онова, което е фактурирано, но не е платено или с онова, което са накарали фирмите да не го фактурират за 2024 г, защото няма да им се плати и да го оставят за 2025 г.
Отговори на тези въпроси дължат от Министерството на финансите. И то не Теменужка Петкова, а всички онези, които последните 4 години с Асен Василев правеха бюджетите на страната.“, продължи поста си лидерът на ГЕРБ.
Днес от Министерство на финансите подкрепиха думите му, като подчертаха, че публикуваните на 31 януари 2025 г. данни и информационен бюлетин за изпълнението на бюджета за 2024 г. са на касова основа, който не е предмет на оценка по отношение на критерия за членство в еврозоната.
Във Фейсбук Бойко Борисов цитира задължения от близо 3 млрд. от 2024 година:
„Искам да се даде обяснение за задълженията от близо 3 млрд. от 2024 г. И защо сега преминават за 2025 година? Защо се подведоха общините, които толкова пъти предупреждавах да не разкопават и да не правят нищо, защото няма осигурени пари в бюджета? Но на кметовете бяха обещавани 7 млрд., които ги няма, а през 2024 г. им платиха само 500 милиона. Други 500 милиона ги прехвърлиха по сметката за 2025 година и същото е и с МРРБ и НКЖИ. Защо никой не говори за 800 милиона неразплатено ДДС на фирмите?“