Парите
Полша поиска и други стоки да бъдат включени в предложената от ЕС забрана за внос от Украйна
Полша предложи на Европейския съюз да забрани вноса от Украйна не само на жито, но и на други хранителни продукти, включително плодове, яйца, птици, захар и мед, съобщи радиостанция RFM.
Европейската комисия планира видеоконференция на Урсула фон дер Лайен с премиерите на петте държави, засегнати от прекомерния внос от Украйна, твърди източник на медията в Брюксел.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи преди ден допълнителна помощ от 100 млн. евро за земеделските стопани в ЕС, за да се облекчи ситуацията с украинското зърно, и разследване на други изкривяващи пазара селскостопански продукти от Украйна.
Брюксел се опитва да намери решение, след като Полша, Унгария и Словакия забраниха вноса на украинско зърно и други хранителни продукти, обвинявайки ги, че понижават цените.
Румъния също изрази намерение да се присъедини към забраните за внос на украинско зърно, с което се спъват усилията на Киев да деблокира износа през Източна Европа и да спаси военното споразумение за превоз на хранителни продукти през Черно море.
За периода от 24 април до 30 юни 2023 г. на територията на България няма да бъдат допускани определен брой стоки с произход от Украйна, реши правителството на свое заседание. Забраната се отнася до над 20 стоки, сред които мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки и др.
Износът на украинско зърно преминава през Европейския съюз за други държави, след като традиционните черноморски маршрути на разкъсваната от война страна бяха блокирани от руската инвазия.
Но поради логистични проблеми зърното се натрупва и понижава цените, което предизвиква протести от страна на местните земеделски производители, които също така изразяват загриженост за безопасността на продуктите.
Говорител на Фон дер Лайен съобщи, че в писмо до пет източноевропейски правителства.ръководителят на ЕС е предложила нов пакет от 100 млн. евро за най-засегнатите земеделски производители
Тези пари ще допълнят пакета от 56 млн. евро, който беше предоставен на земеделските производители в Полша, Румъния и България миналия месец.
Фон дер Лайен предложи също така да се предприемат "превантивни мерки съгласно приложимите търговски правила" по отношение на някои зърнени култури като слънчоглед и рапица, заяви говорителката Дана Спинант.
Преди това Брюксел настояваше, че всякакви едностранни забрани за украинския износ са "неприемливи" и отбеляза, че търговската политика е отговорност единствено на ЕС.
Вчера не беше постигнато споразумение по време на преговорите между заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис и министрите на петте държави.
Фон дер Лайен ще настоява за вчерашното предложение за спиране на вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе, като същевременно разреши транзита и деблокира останалия внос.
Очаква се по време на разговора ръководителят на Европейската комисия да използва политически аргументи, че едностранните мерки могат да работят единствено в полза на опонентите на Украйна, че единството на ЕС в подкрепа на страна, воюваща с Русия, не трябва да отслабва.
Фон дер Лайен ще настоява, че украинският износ трябва да продължи да отива на пазарите по целия свят, включително в развиващите се страни, за да се предотврати потенциален глад. ЕК се надява разговорите на по-високо политическо ниво да донесат решение на проблема.