Парите
Преди „Черния петък“: Младите са по-склонни да теглят кредит, за да се възползват от намаления
Проблемът на Черния петък се появява при хората, които излизат на лов за намаления. По-старателните са проучили цените на желаните продукти преди кампанията. Това заяви в пред Нова ТВ Богомил Николов от „Активни потребители”.
По думите му младите потребители са по-склонни да изтеглят кредит, за да се възползват от някое намаление.
Той коментира и новия знак, който ще оказва, че млечните продукти са от истинско българско мляко.
„Няма как всички мандри да се регистрират, защото няма толкова крави у нас. Броят им намалява непрекъснато”, посочи Николов.
По думите му разликата между досегашния знак за Български държавен стандарт и новия е, че вторият ще оказва, че продуктът е произведен от българско мляко, а животните са хранени с определен процент родни фуражи.
„Вярвам в тези знаци и стандарти”, категоричен беше експертът.
Фермерът Стоян Ценов вече е чел за новата маркировка, която ще се поставя върху млечните продукти. За него е важно, защото ще преработва млякото от кравите, които гледа в новата си мандра. Той и сега ги храни по технологията, както ще се изисква. Докато ни води в новата си мандра, продължава да коментира въвеждането на Защитеното наименование за произход за млечните продукти. Той приема напълно изискването 100% от млякото да е българско, а храната за животните да е поне 50-60% с роден произход, но го безпокои друго.
„Ние с работата ще се справим. Не знам с документите как ще им докажем. Иначе при мене на 100% храната си е българска. Не купувам нищо, млякото е мое, ама бюрокрацията е голяма и не знам. Не сме стигнали дотам. Това ни е проблемът. Иначе всичко си е наше”, казва фермерът.
Прави сметка за себестойността на килограм истинско сирене по новите критерии.
„Един килограм сирене става от 7 литра мляко през летния период. Зимата млякото е по концентрирано или по-гъсто. Може и от 6 литра да стане. 7 литра по 1 лев са 7 лева. С другите разходи отива на 10 лева. Това е себестойността”, казва Стоян.
По същата калкулация себестойността на кашкавала излиза около 12-13 лева за килограм. Тя при него и фермерите като него, които хранят животни със собствени фуражи, и сега е такава, и няма какво да променят по новите изисквания.