Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Председателят на КЕВР: Водата поскъпва заради инфлацията, заплатите на служителите и липсата на инвестиции

Парите

Председателят на КЕВР: Водата поскъпва заради инфлацията, заплатите на служителите и липсата на инвестиции

Председателят на КЕВР: Водата поскъпва заради инфлацията, заплатите на служителите и липсата на инвестиции - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Председателят на КЕРВ беше извикан в първия ден след ваканцията в НС, за да обясни защо цената на водата се покачва. Иван Иванов открои пред депутатите „незаобиколими фактори“ за повишаване на цената на водата, пише Tribune.bg.

„Първо - заложените стойности в бизнес плановете на всяко едно дружество - в този бизнес план, освен че се залага постепенно нарастване на средствата за инвестиции, другият важен момент се явява ежегодното увеличение на заплатите на служителите в сектор ВиК с 15 процента“, обясни Иванов.

От днес водата поскъпва в цялата страна средно с около 15%, но в 6 области скокът ще е с над 20%

Той отбеляза, че КЕВР е длъжна да изпълни споразумението, което по думите му налага ежегодно увеличаване на цената на водата. Иванов обясни, че над 50 процента от разходите на ВиК дружествата отиват за увеличаване на заплатите на служителите, което автоматично вдига цените. Отбеляза, че ежегодната актуализация е въз основа на индекса на инфлация в страната и покачилите се цени на металите и строителните материали.

По думите му следващият фактор, който остава неразбран, е свързан със завършването на петгодишния регулаторен период през 2022 г., при който КЕВР оценява дали всяко дружество е изпълнило своите инвестиционни намерения.

Той посочи, че 22 дружества в страната не са изпълнили своите инвестиции. Затова като наказателна санкция срещу въпросните дружества през 2021 г. е било направено намаление на цената на водата и затова сега се увеличава с такъв процент.

Той даде пример с дружествата в Берковица и Сливен, където водата се вдига с 80% и с 40%.

„Ако те са били изпълнили коректно инвестиционните си намерения, повишението на цената в Сливен щеше да бъде 9,29 процента, вместо настоящите 40 на сто. А в Берковица 10 на сто“.

Трябват сериозни реформи в управлението на ВиК сектора, каза Иван Иванов. Той посочи, че КЕРВ не може да определя социалната поносимост, но подчерта, че се ползват две изследвания – едното е СИЛК, а другото - наблюдение на домакинските бюджети, според ковето се определя колко посоносима е цената на водата за хората.

Анкети