Парите
Представиха сайта за сравнение на цените в магазините (ВИДЕО)
„Предприехме три мерки за овладяване на цените на стоките в България. Едната мярка – по отношение на контрола, има над 1 000 проверки, втората – законодателни промени и трета – интернет информационен сайт, който заработва от днес и с който ще представяме цените на основните хранителни продукти от суровина до краен продукт в магазина“, заяви пред журналисти служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов.
Интернет платформата ще бъде достъпна днес след 15,30 ч., на адрес www.foodprice.bg.
„Платформата предоставя обединена информация за пазара на храни – от изкупни цени на основни суровини, през стойност на внос и цени на едро, до тези на рафта в магазина. Данните са налични както на национално ниво, така и по области. Създадена е и възможност за сравнение на цените у нас и в седем европейски държави“, обясни Стоянов.
Към момента са включени около 30 основни хранителни продукта, но за част от тях се събира информация за различни техни разфасовки или характеристики (например масленост при киселото мляко; бял и типов хляб и др.).
Системата дава възможност и за проследяване на изкупните цени на основни суровини като мляко, слънчоглед и др. По този начин потребителят може да получи цялата информация за формирането на цената от суровина до краен продукт на рафта.
„Ще се наблюдават и цените на зърното и зърнените култури. Във връзка с овладяване на цените, особено при плодовете и зеленчуците, сме благодарни на МФ, които направиха така, че тази година полираната вода да бъде 80% без ДДС“. Това заяви и министърът на земеделието Явор Гечев.
На въпрос с какво този сайт сега ще бъде по-ефективен от електронното табло, въведено от Корнелия Нинова преди половин година, Владимир Иванов, председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, отговори:
„Таблото за информиране цените на основните хранителни продукти съществува от 1998 г., то беше само пред сградата на Комисията от преди година и половина я има и на страната на министерството. Иначе информационната система действа от 25 години и редовно обменяме информация. Този сайт върши роля за всеобща информация на населението“, каза още Иванов.
Стойността на сайта, заедно с едногодишната поддръжка е 30 000 лв. Той е собственост на Министерство на икономиката, посочи още Стоянов.
На въпорс какъв ефект очаква от платформата, той коментира, че тя е само един иснтрумент, който сам няма да свали трайно цените, но заедно с другите предприети мерки може да се стигне до сваляне на цените на храните.
На сайта иам и бърза връзка за подаване на сигнал към всяка от компетентните институции - КЗП, КЗК и БАБХ.