Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. ЕК предлага въвеждане на цифрово евро и промени в правилата за електронни разплащания

Парите

ЕК предлага въвеждане на цифрово евро и промени в правилата за електронни разплащания

ЕК предлага въвеждане на цифрово евро и промени в правилата за електронни разплащания - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Европейската комисия представи днес предложения за промени в правилата на ЕС за електронните разплащания. Комисията отчита, че пазарът на платежни услуги се е променил значително в последните години.

Реално предложението на Европейската комисия е в две направления - да се създаде рамка за евентуална нова цифрова форма на еврото, която Европейската централна банка може да емитира в бъдеще като допълнение към парите в брой (цифрово евро), както и да се гарантира, че плащанията кеш с евробанкноти и евромонети ще продължат навсякъде в ЕС.

Освен това в ерата на дигитална трансформация предизвикана от навлизането на нови технологии, базирани на данни ЕК предлага механзми за допълнителна защита и сигурност при електронно разплащане.

Електронните плащания в ЕС достигат стойност от 240 трилиона евро през 2021 г., в сравнение със 184,2 трилиона евро през 2017 година, показват данните на комисията, предава БТА. От ЕК отбелязват, че паралелно с тенденцията на ръст при електронните плащания са се появили и по-сложни видове измами, които създават опасности за потребителите и засягат доверието.

„Въпреки че използването на пари в брой е намаляло, повечето европейци искат опцията да плащат в брой. Днешното предложение на ЕК има за цел да защити ролята на парите в брой и да гарантира, че хората все още могат да плащат кеш, ако искат“. Това гласи написаният коментар в официалния акаунт в Twitter за икономика и финанси на ЕС.

„Новите технологии, базирани на данни, трансформират платежните услуги в ЕС. За да направим сектора подходящ за цифровата ера, ние се стремим да увеличим защитата на потребителите, предотвратим измамите, да ускорим актуализацията на услугите, както и да задвижим прилагането на правилата“, написа в Twitter изпълнителният зам.-председател на ЕК с ресор „Икономика в интерес на хората“, Валдис Домбровскис.

ЕК предлага да се осигури възможност доставчиците на платежни услуги да споделят помежду си данни за измами, да се повиши осведомеността на потребителите, да се подобрят правилата за установяване на клиентите, да се разширят правата за възстановяване на средства на измамени потребители, да се проверява винаги съответствието на използваните в електронните преводи IBAN и имена на титулярите на сметки.

Според ЕК е необходимо потребителите да имат по-добри права при временно блокиране на сметки, да се осигури повече прозрачност в извлеченията по банковите им сметки и за таксите при теглене на пари от банкомат. Предлага се търговците на дребно да предоставят касови услуги на клиентите, без да изискват от тях да направят покупка.

Комисията предлага клиентите да имат пълен контрол върху това кой има достъп до техните банкови данни и с каква цел. Според ЕК е необходимо въвеждането на ясни правила за отговорност при нарушения на сигурността на данните и на начини за разрешаване на възникнали спорове.

Анкети