Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Работодатели: МРЗ да стане 770 лв. от 1 януари 2023 г., но сума да бъде брутна

Парите

Работодатели: МРЗ да стане 770 лв. от 1 януари 2023 г., но сума да бъде брутна

Работодатели: МРЗ да стане 770 лв. от 1 януари 2023 г., но сума да бъде брутна - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Ново предложение за размера на минималната работна заплата (МРЗ) имат от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Те подкрепят предложението на служебното правителство минималната заплата да стане 770 лв. от 1 януари 2023 г., но настояват тази сума да бъде брутна.

Това означава в сумата от 770 лв. да влизат всички допълнителни възнаграждения с постоянен характер, като например класовете за стаж или други добавки, договорени с колективен или с индивидуален трудов договор. Ако това предложение бъде одобрено от служебното правителство, може да се окаже, че заплатите на много хора ще бъдат намалени.

В момента класът за една година трудов стаж е 0,6%. Човек с 20-годишен стаж получава добавка в размер на 12 на сто. Ако човекът е на сегашната минимална заплата от 710 лв., като добавим 12% за стаж, получава заплата в размер на 795 лв. преди налози. Ако през 2023 г. минималната заплата стане 770 лв. брутно, този човек реално ще получава по-малко пари.

От АИКБ напомнят своята принципна позиция против административното определяне на минималната заплата. „Но в обстановката на войнстващ популизъм в Народното събрание, а и не само там, ние сме принудени да оценим предложението на Министерския съвет за минимална заплата от 770 лв. за несравнимо по-реалистично и кореспондиращо на бюджетната прогноза в сравнение със съвършено безотговорните опити за определяне на МРЗ чрез повишаване на минималната заплата с промени в Кодекса на труда“, гласи официалната позиция на АИКБ. В парламента има предложение от 2023 г. минималната заплата да стане 50 на сто от средната, което би означавало да достигне близо 850 лв.

Като аргументи към своята позиция работодателите посочват, че инфлацията от януари 2019 г. до септември 2022 г. е 27%, с колкото е нараснала и минималната заплата от тогава. Прогнозната средногодишна инфлация за 2023 г. към 2022 г. е около 7%, което съответства на ръст на МРЗ от 50 лв. (това е нетното увеличение след като върху сумата от 770 лв. бъдат платени данъци и и осигуровки). Средният осигурителен доход в 13 икономически дейности с над 620 хил. заети е под 1000 лв. Средната заплата за деветмесечието в пет области (Кюстендилска, Благоевградска, Видинска, Хасковска и Смолянска), е под 1200 лв.

Припомняме, че преди ден депутатите от комисията по труда, социалната и демографската политика приеха на второ четене промени, с които се определя размерът на брутната минимална работна заплата за догодина.

Седмица по-рано на първо четене в пленарна зала депутатите решиха размерът на минималната работна заплата за следващата календарна година да се определя до 31 октомври на настоящата година и в размер не по-малък от 50 на сто от брутната средна заплата за страната за периода от дванайсетте месеца. 

Анкети