Парите
Росица Велкова: Очакваме през декември да постъпят 2,6 млрд. лв. по ПВУ
„Данните за касовото изпълнение на консолидирания бюджет за 9-месечието на 2022 г. показват положително салдо в размер на 989 милиона лева, което е 0,6% от прогнозния БВП. То се формира от превишения на приходите над разходите по сметките на средства от Европейския съюз в размер на 520 милиона лева, както и от 468 милиона лева положително салдо по националния бюджет“, това заяви от пред народните представители служебният финансов министър Росица Велкова.
По думите ѝ информацията на пръв поглед изглежда оптимистична, но „ако се погледнат предходните години бюджетът обикновено е на излишък до последните два месеца на годината“.
„Положително бюджетно салдо е в нормално състояние“, каза още тя, но посочи, че това не означава, че годината ще завърши на излишък, тъй като той е приет и планиран на дефицит.
„Очакваме през декември да постъпят 2,6 млрд. лева от първо плащане по Плана за възстановява не устойчивост (ПВУ). Подали сме искането с изпълнени всички мерки и в момента нашето искане се разглежда в Европейската комисия“, съобщи още Велкова.
„Не считам, че прогнозата ни за БВП и растеж е занижена“, отговори тя въпрос на Андрей Гюров от ПП. Русинова обяви, че прогнозата е направена на база макроикономическите оценки на МВФ, БНБ и редица други световни институции.
„Корекцията идва от направена ревизия“, заяви още Велкова.
„Благодаря, че обяснихте какво сте заварили. Наследството от предходния кабинет“, зави депутатът от ДПС Петър Чобанов и поиска да получи информация какво ще се случи с дълга през следващите години.
Цончо Ганев от „Възраждане“ също попита какво се е случвало в предходното управление на МФ и посочи, че заради политики на Асен Василев до тук „имаме загуби от 900 млн. лева, заради по-скъпия дълг. Защо трябва да се теглят дългове?“
„Емитираме дълг, защото през 2022 година трябваше да рефинансираме дълг. Дефицита е 6,6 и трябва дългово финансиране“, посочи служебният финансов министър.
Велкова обяви, че 6,6 е много цифра, което може да се окаже пречка за влизане в еврозоната. Пои думите ѝ най-висок е дефицита на Словения 6,4 на сто.
„Избрахме септември да излезем на международните пазари, защото август не работят“, така финансовият министър отговори на въпрос на „Български Възход“, защо се е случило тогава, при положение, че са се вдигнали лихвите. Тя посочи още, че ведомството е пласирало ДКЦ с ликвидност 7 и 12 години, защото е било по-изгодно отколкото по-къса емисия. Това се доказало, след като Румъния и Естония са пласирали дългове с такава срочност, но при ликвидност подобна на нашите 7 и 12 годишни.