Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. САЩ и Китай сформират работни групи по икономически въпроси

Парите

САЩ и Китай сформират работни групи по икономически въпроси

САЩ и Китай сформират работни групи по икономически въпроси - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Министерството на финансите на САЩ обяви две нови работни групи с Китай по въпросите на икономическата и финансовата политика, като последен ход за стабилизиране на обтегнатите отношения между най-големите икономики в света, предаде АФП.

Икономическата работна група ще обсъжда макроикономически въпроси и ще се стреми да стабилизира двустранните икономически отношения, докато финансовата работна група ще се съсредоточи върху регулаторни въпроси и въпроси на финансовата стабилност, заяви високопоставен служител на Министерството на финансите

Сформирането на групите е било договорено по време на разговорите през юли между американския финансов министър Джанет Йелън и китайския вицепремиер Хе Лифен в Пекин, които бяха част от стремежа на двете правителства да възобновят диалога на различни фронтове.

„Моето пътуване до Китай имаше за цел да установи траен канал за комуникация между двете най-големи икономики в света, в съответствие с насоките на президента Джо Байдън след срещата му с президента Си Дзинпин в Бали“, заяви Йелън в публикация в социалните медии, в която обяви новите групи. „Жизненоважно е да разговаряме, особено когато сме на различни мнения.“

Икономическата група ще бъде ръководена от Министерството на финансите на САЩ и Министерството на финансите на Китай, а финансовата група ще включва Министерството на финансите и Китайската народна банка, се казва в изявление на САЩ.

„Двете групи ще се срещат редовно на ниво заместник-министри и ще докладват на секретаря Йелън и вицепремиера Хе“, се казва в изявлението.

Групите ще предоставят постоянни структурирани канали за откровени и съществени дискусии по въпроси на икономическата и финансовата политика, както и за обмен на информация относно макроикономическото и финансовото развитие.

Отношенията между Съединените щати и Китай достигнаха най-ниската си точка от години през февруари, когато американските сили свалиха балон, който според Вашингтон се използва от Пекин за шпиониране на територията му.

Това се случи след посещението на Нанси Пелоси, тогава председател на Камарата на представителите на САЩ, в Тайван миналата година, което я превърна в най-високопоставения американски политик, посетил острова от повече от две десетилетия.

Пекин претендира, че Тайван е негова територия, и се противопоставя на всякакви официални контакти на Тайпе с други държави.

След инцидента с балона двете страни възобновиха контактите си на високо равнище, като през юни държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен посети Пекин, а след това няколко други министри, включително Йелън, го последваха. Администрацията на Байдън обаче продължи да налага ограничения върху търговията с Китай в области, които смята за ключови за националната сигурност, включително високотехнологични полупроводници.

През август Байдън подписа изпълнителна заповед за ограничаване на някои американски инвестиции в чувствителни високотехнологични области в Китай - ход, който Пекин обяви за противоречащ на глобализацията.

 

Анкети