Парите
Съживяване на икономиката: Китай с редица мерки, за да стимулира вътрешното потребление
Китай издаде набор от директиви, насочени към стимулиране на потреблението на домакинствата, което е слабост, затрудняваща растежа на втората по големина икономика в света, предаде АФП.
Планът е насочен към сектори, включващи грижи за деца и възрастни хора, както тези за храни и напитки.
Миналия месец лидери, включително президентът Си Дзинпин, обещаха да помогнат за увеличаване на вътрешното потребление и да намалят натиска върху затрудненото положение в сектора на недвижимите имоти в Китай. Това стана на среща на висшия ръководен състав на управляващата комунистическа партия.
Вечерта на 3 август Държавният съвет, кабинетът на Китай, публикува на уебсайта си списък с 20 общи директиви, които представляват обща пътна карта за министерствата и местните власти, докато икономиката се възстановява след отмяната на строгите пандемични мерки в края на 2022 г., които възпрепятстваха растежа.
Планът, който не включва предложения за бюджети, призовава властите да „увеличат предлагането на услуги за грижи за възрастни хора“ - сектор с потенциал за растеж в страна със застаряващо население.
В него се призовава и за развитие на услугите за грижи за деца, тъй като все по-малко млади хора избират да имат деца поради високите разходи за образование и липсата на социални помощи.
Според документа се планира и намаляване на данъка върху доходите, за да се компенсират разходите за грижи за деца под три години и възрастни хора.
Пекин също така се ангажира да гарантира, че отговарящите на условията малки предприятия в сектора на услугите ще могат да се възползват от по-голяма финансова подкрепа, особено от банките.
Планът призовава за провеждане на повече фестивали на тема храни и за насърчаване на уличните закуски - популярни сред местните жители - както и за насърчаване на големите чуждестранни компании в областта на храните и напитките да открият първите си обекти в Китай.
Според официалните данни, публикувани миналия месец, през второто тримесечие растежът на БВП на Китай се е забавил рязко до 4,7 % на годишна база.
Растежът му е засегнат от продължителната дългова криза на пазара на недвижими имоти, който представлява една четвърт от брутния вътрешен продукт.