Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Щерьо Ножаров: „Брутна минимална работна заплата“ е легален термин от директивата на ЕС

Парите

Щерьо Ножаров: „Брутна минимална работна заплата“ е легален термин от директивата на ЕС

Щерьо Ножаров: Брутна минимална работна заплата е легален термин от директивата на ЕС - Tribune.bg
Снимка:
© БСК

„Нека първо да разсеем някои съмнения и митове по отношение на термина „брутна минимална работна заплата“. Това е легален термин от директивата за адекватните минимални работни заплати в ЕС, а от България се очаква да го приложи“, това заяви пред БНР икономистът доц. Щерьо Ножаров.

„За мен беше много учудващо, когато се повдигнаха съмнения в комисията – какво се включва в брутната минимална заплата, как това трябва да се приложи, България като член на ЕС просто е длъжна да прилага директивата. И след като този термин е записан изрично в нея, въпросът дали трябва да се приложи не трябва да се поставя.  Поне в останалите държави от ЕС брутната минимална работна заплата съдържа всички периодични плащания, не инцидентните, а всички периодични добавки към основната заплата“, казва още той.

Ще взриви ли социалния диалог брутната минимална работна заплата?

„Друго важно нещо в този дебат е прието на първо четене – минималната работна заплата да се определя автоматично като 50% от средната, също противоречи на директивата, както и на конвенция 131 на Международната организация на труда.  Акцентът на директивата и на конвенцията е да насърчава социалния диалог. Т.е. Възнагражденията да бъдат определяни от социалните партньори – държава, синдикати и работодатели, а една формула практически изключва и изтрива от законодателството социалния диалог, което е недопустимо“, посочи Ножаров и добави: „Само тези две неща са достатъчни, за да се каже, че трябва много внимателен дебат за това как да въведем директивата. Имаме две години да я транспонираме и приложим“.

„Минималните работни заплати в последните 10 години нарастват между 9 и 10%, а средната работна заплата тази година нарасна с 15%. В България доходите не са замразени. България е една от трите държави, чиито заплати нарастват с най-бърз темп в ЕС. Има една голяма грешка в концепцията за увеличаване на доходите у нас, която последните парламенти заради популизъм и чести политически промени прилагат. Те смятат, че доходите трябва да се увеличават на база на бюджетен дефицит, т.е. на база натрупване на дългове. Във всяка държава по света доходите се увеличават на база реализиран икономически растеж“, акцентира още икономистът.

Етикети: МРЗ (63)
Анкети