Парите
След срива на IT системите: Акционери на CrowdStrike заведоха дело срещу компанията
Акционери на CrowdStrike заведоха дело срещу компанията. Това се случва седмици след като грешка в актуализация на софтуера на фирмата за киберсигурност доведе до срив на повече от осем милиона компютъра и предизвика хаос в летища, банки и пр. в цял свят.
Обвиненията са, че компанията е направила „неверни и подвеждащи“ изявления относно тестването на своя софтуер. В иска освен това се посочва, че акциите на компанията са паднали с 32% през 12-те дни след инцидента, като това е нанесло загуба в пазарната ѝ стойност от $25 милиарда (£14,5 милиарда), съобщава BBC.
Междувременно от компанията посочиха, че компютрите, които са били засегнати от масовото глобално прекъсване на ИТ, на практика сега се връщат към нормалното.
Базираната в САЩ компания заяви, че към 17:00 ч. местно време в понеделник, 29 юли (00:00 ч., вторник GMT), прекъсването е било отстранено - десет дни след началото на инцидента.
Делото е заведено във федералния съд в Остин, Тексас. В иска на акционерите се твърди, че ръководителите на CrowdStrike са измамили инвеститорите, като са ги накарали да вярват, че софтуерните актуализации на компанията са адекватно тествани.
Делото изисква неуточнена сума на обезщетение за инвеститори, които са притежавали акции на CrowdStrike между 29 ноември и 29 юли.
В искът се цитират думи на главния изпълнителен директор Джордж Кърц, който според тях е казал, в конферентен разговор на 5 март, че софтуерът на фирмата е „валидиран, тестван и сертифициран“.
От CrowdStrike са завили пред BBC News, че ще оспорват твърденията в иска.
„Смятаме, че този случай не е основателен и ще защитим компанията“, казва неин говорител.