Парите
Служебното правителство внася проектобюджет за 2023 г. с дефицит 6,4%
Затова е необходимо да бъде изтеглен нов дълг в размер на 13,7 милиарда лева, като в края на годината размерът на дълга ще достигне 46,8 млрд. лева”, коментира финансовият министър Росица Велкова
След проведени предварителни разговори и анализ служебното правителство реши в НС да бъде внесен Закон за държавния бюджет за 2023 г. разработен на база действащото законодателство, коментира служебният премиер Гълъб Донев.
„Предложеният законопроект за бюджет за 2023 г. е с дефицит от 6,4% от БВП, който в номинално изражение е почти 12 млрд. лева", заяви пред журналисти той.
По думите му решението за бюджета е право и отговорност на народните представители, поради което за служебното правителство е било важно да знаят какво е тяхното становище.
„Тази седмица двете най-големи политически коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ обсъдиха своите виждания за Бюджет 2023. От заявеното от тях стана ясно, че не подкрепят промените в данъчното законодателство предложени от служебното правителство“, уточни служебният министър-председател.
„При ясно заявената липса на парламентарна подкрепа внасянето в НС на бюджет с 3% дефицит би било предизвестен финал. Когато става дума за бюджета на държавата не можем да си позволим действия на инат“, коментира още Донев.
„Всеки от вас управялва бюджет, наясно сте какво означава постигането на баланс между личните ви приходи и разходи. За да се придържате към по-нисък дефицит имате две възможности или намалявате разходите, или осигурявате допълнителни доходи. За да достигнем бюджетен дефицит от 3% служебното правителство избра вторият вариант“, обясни Гълъб Донев.
„Предложения законопроект е с дефицит 6,4 процента от БВП. Със законопроекта не предлагаме промяна в данъчната политика. Затова е необходимо да бъде изтеглен нов дълг в размер на 13,7 милиарда лева, като в края на годината размерът на дълга ще достигне 46,8 млрд. лева или 25,3% от БВП“, подчерта и финансовият министър Росица Велкова.
„При запазване на действащоъо законодателство приходите по консолидираната фискална програма, спрямо актуализираната програма за 2022 г. бе;ежат номинален ръст от 6,1 млрд. лева, а разходите бележат ръст от 11,8 млрд. лева, което до допълнително влошаване на дефицита с 5,6 млрд, лева“, уточни Велкова.
„Тук е мястото да подчертая, че събираемостта на данъчните приходи е висока и за първото тримесечие на 2023 г. тя нараства номинално с 20,1%, спрямо същия период на предходната година. Въпреки въвеждането на намалени данъчни и акцизни ставки и увеличение на прага за регистрация по ДДС“, коментира Росица Велкова.