Парите
Стефан Антонов: Балансиран бюджет с 3% дефицит е езиков нонсенс
Дефицитът е сериозен проблем, когато една икономика расте. Това заяви в ефира на Нова Нюз финансовият журналист Стефан Антонов. Коментарът му е свързан с новината, че страната ни регистрира постоянни дефицити и прогнозите са за продължаващи такива.
„Това, че някой ни говори, че в продължение на три години, че бюджетът е балансиран на 3% дефицит, е езиков нонсенс, защото баланс има само, когато бюджетът е с равни приходи и разходи. Това е сериозен проблем, защото означава, че се правят заеми”, обясни експертът.
Антонов подчерта, че може да има затруднения с намиране на пари за държавата. И допълни, че вече става дума не само за орязване на разходи, а държавата да се откаже от ангажименти за бъдещи такива - увеличението на пенсии и заплати, както и отделяне на средства за инвестиции.
От Нова Нюз припомнят, че към настоящия момент дългът ни е нисък, но неговата цена се увеличава до много високи нива. От своя страна Министерството на финансите мисли как да намали дефицита за следващата година, така че да успеем да влезем в критерия от Маастрихт от 3% спрямо БВП, който ще ни позволи да влезем в еврозоната. Какви са мерките все още не е известно, но са ясни някои от промените.
За първи път от много години се говори за повсеместно възможно вдигане на осигуровките за пенсия, с което да се овладее дефицита за следващата година. Идеята е за вдигане на осигуровката с 3%, а ако това се случи, то номиналното увеличение за засегнатите ще е с между 32 лв. и 112,5 лв. на месец. Екипът на служебният финансов министър Людмила Петкова предлага осигуровката на пенсия от първи стълб - държавният в НОИ, да се увеличи от 14,8% на 17,8%. 5% от вноската ни от цялата брутна заплата отива и в частния втори стълб, така вноската за пенсии става общо 22,8%. Държавата обаче взима осигурителни пари и за здравеопазване, болнични и безработица, което би могло да означава крайна стойност на осигурителните вноски от 30,3% за работещите.