Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. След прекратяване на договора с Meta: Telus съкращава 2000 служители в Испания

Парите

След прекратяване на договора с Meta: Telus съкращава 2000 служители в Испания

След прекратяване на договора с Meta: Telus съкращава 2000 служители в Испания - Tribune.bg
Снимка:
© Telus International

Компанията Telus International, отговаряща за модерацията на част от съдържанието, публикувано във Facebook и Instagram, ще съкрати над 2000 работни места в Барселона след прекратяването на договора с майка си компания Meta, стана ясно от синдикални източници.

По време на среща в понеделник ръководството на Telus „официално представи социален план“, засягащ „2059 души“ в своя обект в Барселона, в североизточната част на Испания, съобщи профсъюзът Commissions ouvrières (CCOO), цитиран от АФП.

Става въпрос за „всички служители, изпълняващи задачи по модерация“ за Facebook и Instagram от обекта на Telus International в Барселона, дъщерно дружество на канадския телекомуникационен гигант Telus, добави ССОО.

Според CCOO, която твърди, че е подписала принципно споразумение, предвиждащо „най-високото възможно законно обезщетение“ за служителите, този социален план е бил приет след анулирането на договора между Telus и Meta, компанията майка на Facebook, Instagram и Whatsapp.

Анулирането на договора беше обявено в началото на април от няколко синдиката, които вече бяха посочили цифрата от 2000 съкратени работни места, като уточниха, че точният брой на засегнатите лица трябва да бъде предмет на преговори.

Говорител на Telus отказа да потвърди тази цифра, като увери, че преговорите продължават и че Telus продължава да работи „от други локации“ с този „клиент“, чиято самоличност не разкри.

Въпросът беше зададен отново, но говорителят отказа да посочи точния брой на съкратените работни места.

„Приоритетът остава да се подкрепи засегнатите членове на екипа“, като им се предложи „пълна помощ, включително възможности за преместване за възможно най-голям брой хора, без да се засягат обезщетенията им“, увери той.

Американската компания Meta обяви през януари, че прекратява проверката на фактите в САЩ и актуализира правилата и практиките си за модерация на съдържанието, за да се намали броят на съобщенията и публикациите, които могат да нарушават стандартите й.

„Твърде много съдържание беше цензурирано, когато не трябваше“, обоснова тогава групата - решение, което беше широко възприето като начин да се угоди на президента Доналд Тръмп, който през последните години беше силно критичен към политиката на Meta за модерация.

В края на април обаче надзорният съвет на Meta призова ръководството на групата да прецени възможните последици за нарушаването на правата на човека от премахването на програмата за проверка на фактите и от облекчаването на модерацията на платформите си.

Анкети