Парите
Теменужка Петкова: И през юни покриваме критерия за ценова стабилност в еврозоната
„12-месечният хармонизиран индекс на цените (ХИПЦ), това е инфлацията, която се измерва за целите на Евростат, е 2,8%, при първоначални данни за еврозоната от 2,9%“, обясни по време на брифинг министърът на финансите

„Очакванията ни са, че и през юни България ще покрие критерия за ценова стабилност в еврозоната". Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова, след като във вторник Националният статистически институт обяви данните си годишната инфлация за юни.
Изявлението на Петкова беше анонсирано от министър-председателя Росен Желязков минути преди началото на на заседанието на МС. Целта на брифинга е да бъдат обяснени данните на НСИ след последвали коментари за неразбиране и спекулация.
„Съгласно информацията от Националния статистически институт годишната инфлация е 4,4%. Тя обхваща периода от юни 2024 година до юни 2025 година. Инфлацията от декември 2024 до юни 2025 година е 2,4%. Месечната инфлация за месец юни е 0,4 процента", заяви министърът на финансите.
Покачване на инфлацията е регистрирано в направление Развлечение и култура, ресторанти и хотели, транспорт, алкохол и тютюн, а намаляване е регистрирано в облекло, обувки, съобщения, разнообразни стоки и услуги, посочи министър Петкова.
„12-месечният хармонизиран индекс на цените (ХИПЦ), това е инфлацията, която се измерва за целите на Евростат, е 2,8%, при първоначални данни за еврозоната от 2,9%. Нашите очаквания са, че за месец юни България ще покрие критерия за ценова стабилност“, каза финансовият министър.
Теменужка Петкова съобщи и за успешно пласираните за втори път през 2025 г. облигации от Министерство на финансите на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро.
„Вчера МФ успешно пласира облигации на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро. Първият транш е със срок от 10 години и е за 2 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,375 %. Вторият транш се състои от облигации със срочност 20 години, обем от 1,2 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125 %“, обясни Петкова.
Тя изтъкна, че общата номинална стойност на подадените заявления e превишила с 13,8 млрд. евро търсените средства, което е 4 пъти над търсения ресурс.
„Инвеститорският интерес беше огромен. Най-големият инвеститорски интерес, отчетен до настоящия момент. Явиха се над 440 инвеститори от целия свят“, съобщи още финансовият министър.
По думите ѝ този завишен интерес безспорно се базира на решението на ЕК за приемането на България в еврозоната и последвалите повишения на кредитния ни рейтинг от страна на агенциите Fitch, Standard & Poor’s Ratings и Scope Ratings.