Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Тревога: Бюджетният дефицит на Франция може да надхвърли 6%

Парите

Тревога: Бюджетният дефицит на Франция може да надхвърли 6%

Тревога: Бюджетният дефицит на Франция може да надхвърли 6% - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Френският бюджетен дефицит "рискува да надхвърли" 6 на сто от БВП тази година в сравнение с първоначално очакваните 5,1 на сто, заяви днес заместник-министърът на финансите на Франция, отговарящ за бюджетните въпроси, Лоран Сен-Мартен, цитиран от Франс прес.

"Ситуацията с държавните ни финанси е сериозна: през 2024 г. има риск бюджетният дефицит да надхвърли 6 на сто от БВП, според последните данни, с които разполагаме", каза той преди заседание на финансовата комисия на Националното събрание.

Той посочи още, че проектобюджетът за 2025 г. ще бъде представен на членовете на парламента "седмицата на 9 октомври". "Потвърждавам ви, че седмицата на 9 октомври ще бъде седмицата на внасяне на проектобюджета за 2025 г.", заяви Сен-Мартен.

От своя страна министърът на икономиката и финансите Антоан Арман, също присъстващ на това изслушване, посочи, че Франция е получила от Брюксел краен срок до 31 октомври да представи дългосрочния си национален бюджетен план за публичните финанси. Първоначално се очакваше това да се случи на 20 септември.

В момента Франция, заедно с още шест други страни, е обект на процедура за прекомерен дефицит пред Европейската комисия.

Възстановяването на държавния дълг "приоритетно" ще включва намаляване на разходите, потвърди Сен-Мартен, а в края на миналата седмица министър-председателят Мишел Барние също спомена възможни увеличения на данъците, насочени към най-богатите данъкоплатци и големите компании.

Лоран Сен-Мартен обясни подробно причините за сериозното отклонение на публичния дълг през 2024 г. - първо, данъчните приходи са "значително по-малко от очакваното", несъответствие, което може да се обясни, според него, "със структурата на растеж, движен повече от износа, отколкото от потреблението", генерирайки по-малко ДДС от очакваното.

Това се обяснява и с "нагласата на изчакване на икономическите участници през последните месеци, а по-малко активност означава по-малко приходи", заяви той.

Предприятията и фирмите преустановиха множество инвестиции и наемане на служители, докато изчакваха да разберат кой министър-председател ще наследи Габриел Атал след разпускането на Националното събрание.

Освен това "разходите на местните власти са били по-високи от прогнозираните 16 милиарда евро за 2024 г.", допълни Сен-Мартен.

Анкети