Парите
Три комисии в НС обсъждат Бюджет 2023
„Разглеждаме с доста голямо закъснение бюджет за 2023. Той стъпи на предложеното на служебния кабинет“, това зави в зала изток на НС финансовият министър Асен Василев при представянето на план сметката на държавата за оставащите месеци от 2023 година. В заседанието участват Комисията по бюджет и финанси, Комисия по труда, социалната и демографската политика и Комисия по икономическа политика и иновации, представители на ресорните министерства, синдикатите и работодателите.
По думите на финансовия министър при изготвянето на бюджета се е стъпило върху макрорамка на служебния кабинет, а именно - 1,8 ръст на БВП и инфлация от 8,9 на сто.
„Бюджетното салдо – дефицита е 3% с основно увеличение от приходната част, което идва от ДДС и второто плащане по БВП. В разходната част имаме намаление на разходите за издръжка на ведомствата. В капиталовите разходи – всички разходи свързани с проекти, които са одобрени или са започнати се запазват“, обясни Василев.
„Има структурен проблем в бюджета. Няма антиинфлационни мерки. Дефицитите, които се предлагат не са в следствие на инвестициите т.е. – ако 3 на сто е политическата цел, то експертната трябва да е около нулата и дори леко положителна“, това заяви Любомир Дацов - член на фискалния съвет.
По думите на експерта в този сметкоплан няма приходи, които да покриват разходите, а се залага на внасяне на ДДС и евентуално второ плащане по ПВУ.
Дацов препоръча в следващия бюджет за 2024 година да бъдат направени структурни реформи.
Председателстващият ВСС Богдан Магдалинчев обяви какви са сумите, които са необходими за издръжката на съда и прокуратурата. Той припомни, че през 2022 година е приходите на Съдебната власт са били намелени. Магдалинчев уточни, че предложението за проектобюджет на съдебната власт за 2023 г. е със 105 117,5 хил. лева по-малко спрямо утвърдения от Пленума на ВСС проектобюджет на съдебната власт за миналата година. Заложен е ръст на възнагражденията на магистратите с 20% през 2023 и увеличение с по 10% за следващите 2 години.
„За първи път от 1997 година по средата на годината сме без приет бюджет“, коментира депутатът от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова.
„Що се отнася до предложението за държавен бюджет за нас е важно, че се запазва политиката за влизане в еврозоната, че са запазени данъчните ставки и дефицита е 3 на сто“, посочи тя.
Тя посочи като притеснителни намаляването на очакванията за растеж, както и липсата на мерки за намаляване на инфлацията.
Финансовият министър поясни, че основно инфлацията върви по линия на всички търгуеми стоки. „Възможностите за намаляването на инфлацията чрез бюджета, докато тя не се прехвърли в сектора на нетъргуемите услуги, са силно ограничени“, каза още Асен Василев.
Заседнаието, може да следите ТУК: