Парите
Василев представи бюджет за 2023 г. с 3% дефицит - не са „пипани” разходите за пенсии и заплати
Планът е финансовата рамка да влезе в сила от 1 август
„Планът за бюджета е той да бъде внесен в НС през първата седмица на юли, така че да може да бъде приет до 31 юли и да влезе в сила от 1 август.“ С тези думи откри брифинга за журналисти в Министерство на финансите ресорният министър Асен Василев.
„Бюджетът е разчетен при БВП 184 486 000 млрд., което е БВП, заложен от служебния кабинет. Макрорамката не е променяна, тъй като това би означавало да нямаме бюджет до края на август. Към момента в проектозакона е заложен бюджетен дефицит от 4,582 млрд. - това е дефицит от 3% на начислена основа и 2,5% на касова”, уточни Василев.
По думите на Василев в актуалния проектобюджет има няколко основни промени спрямо заложените от служебното паравителство разчети.
„Първата основна промяна е, че предвиждаме да получим второ плащане по ПВУ в рамките на тази година. Надяваме се оставащите мерки и реформи да бъдат изпълнени до края на септември и плащането да бъде получено в рамките на тази година. Това има отношение към касовата основа, а не към начислената“, обясни Василев.
Приложена е и мярката, която служебното правителство беше заложило за 100% дивидент.
„Това са допълнително 780 млн. приходи в бюджета“, поясни финансовият министър.
Предвижда се допълнително увеличение на приходите от НАП и Агенция „Митници”, като по този начин приходната част да достигне до 69, 321 млрд. лв.
„Имаме намаление в разходите и прецизиране на капиталовите разходи. Има спад с почти 1,5 млрд. в перо „Издръжка”, поясни Василев.
Министърът подчерта, че в бюджета, който се очаква да бъде предложен, не са „пипани” разходите за пенсии и заплати. Планирано е и 10% увеличение на заплатите за администрациите, които не са получили такова.
Нанесени са разходи и за конкретни политики, сред които увеличение на втората година майчинство.
„Предвижда се дългът да остане като процент от БВП същият, както миналата година. Нарастването на нетния дълг ще бъде в обема на дефицита”, поясни Василев и добави, че бюджетът е разчетен при 1,8% ръст на БВП и 7,8% средногодишна инфлация.
Учителската заплата е планирано да стане 125% от средната. Ръст ще има и за асистентите в университетите. В бюджета на НЗОК са подсигурени средства, за да може в болниците заплатите да достигнат 1500 лв. за медицинските сестри и 2000 за лекарите.
В новия бюджет е записано, че данъчните облекчения остават до края на годината. ДДС за природния газ обаче се връща на 20%. За останалите ставки Василев допълни: „Смятам, че в средата на годината не е хубаво да се пипат данъци”, уточни финансовият министър.
Днес е проведена предварителна среща за план-сметката с Комисията по бюджет и финанси. Текат доуточняващи разходи с част от министерствата.