Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Велкова: Дефицитът е 6,9%, свиваме разходите и връщаме някои данъци

Парите

Велкова: Дефицитът е 6,9%, свиваме разходите и връщаме някои данъци

Служебният финансов министър посочи, че юридическите лица ще платят за второто полугодие еднократен данък „Свръхпечалба“

Велкова: Дефицитът е 6,9%, свиваме разходите и връщаме някои данъци - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Дефицитът за 2023 година е към 6,9 на сто. Министерство на финансите предложи на МС концепция за държавния бюджет. С приложенията, които прави, ако бъдат приети от новите депутати дефицитът ще бъде 3%“, това коментира на извънреден брифинг служебният финансов министър Росица Велкова.

Тя обясни, че са проведени неформални срещи със синдикатите и работодателите. Предложен е пакет с промени - „Данъчни закони“. По думите ѝ той предвижда въвеждането на еднократна вноска или т. нар. данък „Свръхпечалба“, който ще бъде разработен за всички юридически лица. Очакванията са, че по това направление в приходната част ще влязат близо 6 млрд. лева. Той ще се начислява за второто полугодие, като от първи юли ще се внасят авансовите вноски.

„Това е еднократен данък. Данък свръхпечалба ще започне да се начислява от 1 юли и ще се правят всеки месец авансови вноски, а изравняването ще стане през 2024 г. на базата на печалбата през 2023 г. и ще знаем каква е свръхпечалбата. Осредняват се печалбите за 2019, 2020, 2021 година, увеличават се с 20 % и се съпоставят с 2022 г., и върху тази разлика се начислява 33 % ставка. Предвижда се и 100% дивидент от всички публични предприятия след приспадане на счетоводна загуба“, обясни тя.

Освен това ще бъдат увеличени ТОЛ таксите. Предвидено е вдигането на някои концесионални такси.

„Ще бъде възстановено и намаленото ДДС и някои акцизи. Ще увеличим акциза на цигарите – тип вейп. Ще засилим и фискалния контрол“, посочи Велкова.

На въпрос кои ставки на ДДС падат тя отговори, че ще ѝ по-лесно да обясни кои се запазват.

„Оставаме нулевото ДДС за брашното и хляба и намалените ставки на данъка за бебешките храни и книгите“, посочи тя.

Според Велкова с тези мерки, ако бъдат приети ще могат да се изплатят и предвидените индексации на пенсиите, които трябва да се направят според Швейцарското правило.

Велкова предвижда и връщането буфера за капиталовите разходи. Той работи по т.нар. 90% правило. Т.е. до третото тримесечие 90% от капиталовите разходи а в четвъртото тримесечие 10%.

Служебният министър допълни, че не е било обсъждане на ограничаване на разходите на ведомствата с 20%, но се налага да бъдат направени ограничения в командировките и представителните разходи. Освен това се предвижда капиталовите разходи да не могат да се разходват по други пера.

Предвижда се увеличение на заплатите в бюджетния сектор с 10%, но само на тези, които не са получили никакво увеличение през 2022 г.

„Ако новите депутати приемат бюджета в този вид, нямаме риск за Еврозоната, ако те увеличат дефицита на бюджета, това означава, че ние бихме влезли в процедура по свръхдефицит. Това ще доведе до по-голям държавен дълг, което ще затрудни събирането на ликвидност на международните пазари, да се набере обем и при условия, че не може да се набере дълг, да се прибегне до теглене на дълг от Международния валутен фонд“, заяви още Велкова.

Анкети