Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Японската икономика в подем - отбеляза ръст от 1,5%

Парите

Японската икономика в подем - отбеляза ръст от 1,5%

Японската икономика в подем - отбеляза ръст от 1,5% - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Според официалните правителствени данни японската икономика е нараснала с 1,5% през трите месеца до юни, надминавайки очакванията благодарение на силния износ, предаде АФП.

Средната прогноза за тримесечния ръст на третата по големина икономика в света беше 0,8%.

Данните, публикувани от кабинета, означават, че икономиката е нараснала с 6,0% на годишна база в сравнение с пазарните очаквания за 2,9%, което осигурява на Япония три поредни тримесечия на растеж.

Данните обаче подчертаха и продължаващата слабост на вътрешното търсене, тъй като семействата се борят с повишаването на цените.

„Износът на Япония се възстанови, тъй като кризата с доставките за автомобилния сектор отслабна, а обезценяването на йената оказа подкрепа“, посочва Рютаро Коно, главен икономист в BNP Paribas.

Хироюки Уено, старши икономист в SuMi TRUST, също посочи, че забавеното търсене вследствие на пандемията и увеличаването на капиталовите инвестиции са стимулирали икономиката.

„Секторът на хотелиерството и ресторантьорството се очаква да остане двигател на икономическия растеж поради увеличаването на входящия туризъм, тъй като пандемията вече е в огледалото за обратно виждане“, пише той в доклад, публикуван преди публикуването на данните.

„Въпреки че броят на туристите в Япония все още не се е върнал на нивата отпреди пандемията, потреблението на глава от населението от туристите по време на престоя им в Япония се е увеличило, отчасти поради слабата йена“, пише той.

Икономиката на САЩ, най-голямата в света, също не се поддаде на очакванията за забавяне, като през второто тримесечие на годината набра скорост, подкрепена от бизнес инвестициите и потребителските разходи. Пазарът на труда също остава стабилен.

Силата идва въпреки усилията на американските политици да намалят търсенето и да овладеят инфлацията, подхранвайки надеждите, че агресивната кампания на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти ще намали ръста на цените, без да предизвика голяма рецесия.

По-рано този месец Великобритания също отчете по-добър от очаквания растеж, като за периода април-юни икономиката се разшири с 0,2%.

Основна тревога за световната икономика, освен високата инфлация, остава Китай.

Китайската икономика показа допълнителни признаци на слабост през второто тримесечие, като данните от миналия месец показаха, че растежът не е отговорил на очакванията и че потребителите остават предпазливи, което увеличи натиска върху лидерите да предприемат допълнителни стимули.

Разочароващите данни последваха поредица от по-ниски стойности, които показаха, че възстановяването след Ковид вече е излязло от релси, и подчертаха трудната работа, която властите трябва да свършат, за да възстановят инерцията.

Националното статистическо бюро на Китай съобщи, че втората икономика в света е нараснала с 6,3 % на годишна база през април-юни, което е по-бързо от предходните три месеца, но е много по-слабо от прогнозираните 7,1 % в проучване на АФП сред анализатори.

Това се случи въпреки много ниската база за сравнение с миналата година, когато страната беше засегната от поредица от затваряния в големите градове.

Анкети