Парите
Японското саке вече е част от културното наследство на ЮНЕСКО
ЮНЕСКО призна древния процес на приготвяне на саке в Япония за „нематериално културно наследство“.
Производителите на напитката се надяват, че това ще засили интереса в световен мащаб към традиционното оризово вино, датиращо от векове. Естествено, японските представители на срещата на ЮНЕСКО в Парагвай отбелязаха подобаващо решението, като опитаха саке.
Напитката се произвежда в продължение на няколко седмици чрез ферментация на смес от ориз, вода, мая и цветна плесен, известна като коджи, в процес, който прилича повече на производството на бира, отколкото на вино. Крайният резултат може да се сервира топъл, студен или на стайна температура.
Въпреки че сакето играе важна роля в японското общество и традиции, често се сервира по време на церемонии и специални събития, търсенето на напитката в страната е намаляло, въпреки че международният интерес към нея нараства.
Производителите на саке се надяват признанието на ЮНЕСКО да ускори износа им и да съживи ентусиазма към напитката у дома.
„Много сме щастливи“, каза постоянният представител на Япония в ЮНЕСКО Такехиро Кано.
„Международното признание по този механизъм ще поднови интереса на японците към тази област, а това може да доведе до по-голям импулс за предаване на тези умения и ноу-хау на следващото поколение“, добави той.
ЮНЕСКО, агенцията на ООН за образование, наука и култура, приема практики, произведения на изкуството или умения в своя списък на нематериалното културно наследство, за да насърчи тяхното запазване за бъдещите поколения.
Делегатите на ЮНЕСКО одобриха също така културата на астурския сайдер в Испания и изработката на гигантски бъчви в Гватемала.