Парите
Заради съдебно решение: Окончателното гласуване на Бюджет 2024 на Германия беше отложено
Германското правителство отложи окончателното гласуване на бюджета си за следващата година, след като съдебно решение направи огромна дупка в плановете му за разходи, предаде АФП.
Миналата седмица най-висшият съд на Германия заяви, че правителството на канцлера Олаф Шолц е нарушило конституционно правило за дълга, когато е прехвърлило 60 млрд. евро, предназначени за подкрепа на пандемията, към фонд за климата.
След решението на съда правителството спря повечето проекти, които се финансират от фонда за климата, и наложи широко замразяване на новите разходи до края на 2023 г.
Парламентарната сесия за съгласуване на окончателния бюджет за 2024 г., която беше планирана за следващата седмица, ще бъде отложена, за да се обсъдят внимателно последиците от решението за разходните планове на правителството, заявиха парламентарните лидери на социалдемократите, Зелените и про-бизнес партията FDP.
Решението за дълга принуди правителството да преоцени приоритетите на разходите си и да потърси алтернативни начини за финансиране на плановете си или да направи нови икономии.
Новата бюджетна криза изостри разделението между партиите относно правилния начин за използване на парите и постави под въпрос стойността на стриктното правило за разходите на Германия.
Вписана в конституцията през 2009 г. по времето на бившия канцлер Ангела Меркел, дълговата спирачка ограничава новите заеми в най-голямата европейска икономика до 0,35% от брутния вътрешен продукт.
Спирачката беше временно преустановена от 2020 до 2022 г. по време на пандемията и енергийната криза, но тази година отново влезе в сила.