Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Земеделец: След забраната за внос от Украйна ще е нужна помощ от държавата за реализиране на родната продукция

Парите

Земеделец: След забраната за внос от Украйна ще е нужна помощ от държавата за реализиране на родната продукция

Земеделец: След забраната за внос от Украйна ще е нужна помощ от държавата за реализиране на родната продукция - Tribune.bg
Снимка:
© Кадът/Нова Нюз

Дори и след приемането на забраната за внос на продукция от Украйна, държавата ще трябва да съдейства за реализация на зърното, което по думите на зърнопроизводители е над 4 млн. тона - слънчоглед и пшеница. Осигуряване на пазари за зърното и компенсации за загубите трябва да са следващите стъпки от страна на държавата в подкрепа на родните зърнопроизводители. Това коментира в ефира на Нова Нюз Жечко Андрейски, председател на Видински съюз на зърнопроизводителите.  

„Много трудно ще тръгнем в граници, които на нас ни трябват, тъй като себестойността на слънчогледа ни е 970-980 лв на тон. В това кратко време, което остава, можем да се справим единствено със съдействието на държавата, която може да изкупи зърното, което обеща миналата година да изкупи и тези пари, които бяха предвидени тогава може да се вложат сега. Те ще дойдат като свеж резерв за финансиране на нашата пролетна кампания.“, заяви Андрейски.

По думите му между 400 и 500 млн. са загубите от нереализираната продукция в сектора до момента.

„Правителството предприеха единствния правилен ход в наша защита. Сега трябва да се намери реализация на зърното, което е над 4 млн. тона - слънчоглед и пшеница. Осигуряване на пазари на зърното и компенсации за загубите са следващите стъпки.“, коментира той.

Колегата му Александър Александров споделя, че в момента в неговите складове има непродадени над 500 тона царевица, над 2000 тона пшеница и около 1000 тона слънчоглед.

"Жалко е, че стигнахме дотук, процесът започна преди много години с останалите отрасли в селското стопанство - безконтролният внос на плодове и зеленчуци доведе до масови фалити", посочи Александров.

От своя страна Петър Пешев, който също е земеделец от региона коментира, че от бранша продължават да са в готовност за протести, в случай, че отново се стигне до подобна ситуация през есента и коментира, че от септември Европа е била предупреждавана, че ще се стигне до подобни проблеми, но мерки така и не са били приети. Относно въвеждането на забрана за внос от Украйна, която предстои да въведе и нашата държава той коментира следното:

„По-добре късно, отколкото никога.“

По думите му в момента в Украйна се ползват 200 активни вещества, които са забранени в ЕС.

Анкети