Технологии
Партньорство: Катар и Великобритания ще разработват климатични технологии
В рамките на споразумението държавата от Персийския залив ще инвестира 1 млрд. паунда
Британското правителство съобщи, че е постигнало съгласие за партньорство с Катар, в рамките на което държавата от Персийския залив ще инвестира 1 млрд. паунда в климатични технологии.
„Партньорството се очаква да създаде хиляди висококвалифицирани работни места през целия си живот и ще доведе до създаването на водещи в света центрове за климатични технологии в Обединеното кралство и Катар, за да се ускори развитието на благоприятни за климата технологии“, се казва в изявление, публикувано по време на държавното посещение на емира Тамим бин Хамад Ал Тани.
Британската индустриална група Rolls-Royce, която произвежда двигатели за самолети, ще получи инвестиции за програми, посветени на енергийната ефективност, се казва в изявлението.
Инвестициите на Катар в британската икономика се оценяват на повече от 40 млрд. лири, а през 2022 г. емирството посочи, че възнамерява да инвестира още 10 млрд. лири до 2027 г.
В прессъобщението се казва също, че двете държави ще създадат съвместна академия по геномна медицина, която използва информация от секвенирането на генома, и съвместна комисия за изследвания в областта на изкуствения интелект (ИИ).
Емирът на Катар беше посрещнат във вторник от крал Чарлз III в началото на държавното си посещение, в рамките на което ще проведе разговори и с министър-председателя Киър Стармър, който иска да договори търговски сделки с монархиите от Персийския залив.
Великобритания търси нови търговски пактове след напускането на Европейския съюз и в края на 2021 г. започна преговори със Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССЗП), който обединява Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар, Бахрейн, Кувейт и Оман.
Но парламентарна комисия миналата година заяви, че британското правителство не трябва „да прави компромиси с британските ценности“, особено по отношение на правата на човека и околната среда.
Великобритания се присъедини към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), подписа търговски пактове с Австралия и Нова Зеландия и води преговори с Индия.