Анализи
Първа инвестиционна банка: Eвропейски модел, ориентиран към екологичното, социално и корпоративно отговорно банкиране
В края на лятото Environmental Finance съобщи, че според последните проучвания на Европейската централна банка (ЕЦБ), упражняваният от нея надзор по отношение на климатичните фактори намалява климатичния риск за банките в ЕС и насърчава зеленото финансиране. Според тези заключения, мерките на ЕЦБ, включително нейния стрес тест за климатичния риск през 2022 г., са довели до подобрения в зеленото кредитиране и управлението на риска, като банките в ЕС показват значителен напредък в екологичното кредитиране и управлението на риска в очакване на предстоящите регулации.
Българската „Първа инвестиционна банка“ АД, известна и като Fibank (ПИБ), се нарежда сред групата напредничави европейски банки, възприели проактивен подход към възникващите екологични рискове. Fibank смело демонстрира потенциала на индустрията като средство за обществени иновации и икономически преход, като същевременно възприема регулаторното сътрудничество с ЕЦБ като жизненоважно за постигане на своите управленски цели. Първа инвестиционна банка продължава да бъде най-голямата българска банка с местен капитал в България и пета по размер на активите в страната. Тя предоставя убедителен европейски пример за екологично, социално и корпоративно отговорно банкиране (съкр. ESG, от environmental, social, governance), което е ориентирано към бъдещето и генерира търговска, но и социална стойност за широк кръг от заинтересовани страни.
Произходът на ПИБ
През 1993 г. Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев виждат неизползвания потенциал на българската банкова среда и основават Първа инвестиционна банка. След като натрупват лидерски опит в Първа финансова брокерска къща (ПФБК) – сега водеща небанкова финансова институция на българския капиталов пазар – Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев се впускат в това начинание, с ясната визия за създаване на адаптивна и ориентирана към клиента банка. За последните три десетилетия Fibank се трансформира от новосъздадено предприятие в една от водещите банки в България.
Fibank е обект на похвали за изключителното си клиентско обслужване и иновациите, за което свидетелства статутът й на предпочитана банка сред фирмите и сред гражданите, а също и множеството награди, получени от ежегодния конкурс „Банка на годината“. ПИБ притежава значителен пазарен дял в страната от 9,2% при депозитите на физически лица, 7,5% при потребителските кредити и 5,6% при ипотечните кредити, както и 8,1% от активите в банковия сектор в България. Тези впечатляващи резултати отразяват стратегическа далновидност и ангажимент за бъдещ растеж.
В момента начело на банката е Главният изпълнителен директор Никола Бакалов, дългогодишен мениджър, който се присъединява отново към банката през 2020 г., след успешен опит в застрахователния сектор, начело на FiHealth Застраховане. Управителният съвет на Fibank е съставен от висши финансови професионалисти и на свой ред се контролира от Надзорен съвет, в който членуват директори на Fibank с десетилетна практика и други видни фигури от индустрията, идващи от водещи финансови институции включително и от световен мащаб като Юрки Коскело – независим член на НС на Първа инвестиционна банка.
„Ние във Fibank вярваме, че успехът винаги е плод на екипна работа“, казва Бакалов в свое интервю и добавя: „Служителите са най-ценният актив на банката. Те поддържат дългосрочните и лоялни отношения с нашите клиенти – фирми и физически лица“.
Полагане на здравите регулаторни основи
В хода на своето развитие, Fibank поддържа силен и последователен фокус върху спазването на правилата, а нейната отдаденост към достигането на най-високи стандарти в прозрачността и управлението й спечелва доверието на над 1 000 000 клиенти.
През 2013 г., по подозрение, че е извършена измама, засягаща клиент на Fibank и румънската Агенция за разплащания и интервенция в земеделието (APIA), Fibank първа сезира различни разследващи органи в България, в Румъния, както и на наднационално ниво. Този проактивен подход от страна на банката, съчетан със здравите регулаторни основи на ПИБ, се оказва жизненоважен за успешния изход в полза на банката на съдебните процедури. Според Антон Петров, Главен директор по съответствието на Fibank (CCO), „тези съдебни дела наистина представляват значително предизвикателство (…), но съдилищата в крайна сметка се произнасят в полза на Fibank по всички румънски казуси“.
Правното предизвикателство само укрепва институционалните рамки на Fibank и нейния ангажимент за добро корпоративно управление и регулаторно съответствие, което доказва и оценките от независимите одити на различни международно признати регулатори и консултантски фирми. Като се започне от благоприятните заключения в стрес тестовете на ЕЦБ през 2019 г. и прегледите на качеството на активите (AQR) на най-големите банки в България, проведени като част от процеса по присъединяване на страната към Еврозоната, и се стигне до положителните оценки на EY и BDO относно борбата с прането на пари и клиентските проверки, непрестанното усъвършенстване на процесите по вътрешно управление във Fibank носи големи дивиденти през последните години.
След присъединяването на България към ЕС през 2007 г., дългото пътуване на Първа инвестиционна банка за привеждане на корпоративното управление и практиките за управление на риска в съответствие с международните стандарти я утвърждава като ключов играч, проправящ пътя за присъединяване на България към еврозоната. Никола Бакалов изтъква по-специално приноса на сътрудничеството с Международната финансова корпорация (IFC), датиращ от 2010 г. насам, за челното място, заемано от Fibank в областта на корпоративното управление в България. Целта на България за въвеждането на еврото през януари 2026 г. остава като приоритет и затова допринася факта, че Fibank си остава стълб в стабилността на банковата сфера и ключов фактор за утвърждаване на страната като надежден финансов партньор в Европа.
Добрата позиция на Fibank като голяма, но независима, модерна и гъвкава банка с модерно дигитално банкиране й позволява плавно да актуализира регулаторните си процеси, като следи тенденциите и е предварително подготвена за тях. Този проактивен подход дава стабилна основа за нейната амбициозна програма за ESG иновации и гарантира, че вътрешните процеси осигуряват достатъчно финансиране за насърчаване на устойчиво развитие.
Смел ESG план за развитие на банковия сектор
През 2022 г. висшето ръководство на Fibank създава специализирана структура, предназначена да интегрира дневен ред по отношение на ESG факторите във всеки аспект от дейността.
Стъпвайки на тази база, през миналата година Fibank представя 10-годишна стратегия за устойчиво развитие, предназначена за справяне с рисковете на екологичното управление, климата и зеления преход, както и Рамка за зелено финансиране, съобразена със стандартите за зелено кредитиране на Международната асоциация на капиталовите пазари (ICMA). Банката вече е започнала да провежда екологични инициативи – от декември 2022 г. тя подменя своите пластмасови дебитни и кредитни карти с такива, произведени от рециклируем материал, а също придружава всяка новоиздадена карта с дарение в подкрепа на устойчивото земеделие в България. През 2023 г. Fibank преминава към 100% възобновяема енергия за дейността на своята централа в София Тех Парк, като намалява своя въглероден отпечатък с близо 8000 тона CO2 емисии.
Освен усилията за опазване на околната среда, Fibank работи за утвърждаване на социалната устойчивост, равенството, многообразието и приобщаването. Вече за шеста поредна година нейната програма Smart Lady подкрепя жените предприемачи на България, а инициативи като Женския бизнес форум предоставят безвъзмездни средства за перспективни бизнес проекти, ръководени от жени. След пандемията от COVID-19, Първа инвестиционна банка е сред първите банки в България, присъединили се към правителствената Програма за възстановяване, помагаща на малките и средни предприятия да преодолеят опустошителните икономически последици.
По думите на г-н Бакалов, смелият ESG план демонстрира ангажимента на Fibank да подкрепя бизнеса и клиентите в техния стремеж към екосъобразно развитие и устойчиво бъдеще, като създава добавена стойност и възможности за всички групи в обществото. Първа инвестиционна банка поставя високи стандарти за бъдещото развитие на банковия сектор у нас. Тя е готова да играе решаваща роля, заедно с банковите регулатори като ЕЦБ, за овладяване на климатичните рискове и за насърчаване на зеления преход, като същевременно защитава средствата на вложителите и поддържа стабилни финансови показатели.
По материал от: https://ceoworld.biz/2024/08/24/first-investment-bank-a-model-for-future-oriented-esg-driven-banking-in-europe/