Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Петкова: Аз няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Парите

Петкова: Аз няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Петкова: Аз няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите - Tribune.bg
Снимка:
© Facebook/МС

„Аз няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората, нито ще възпрепятствам изпълнението на националните стратегически проекти и проектите на общините за водоснабдяване, инфраструктура, образование, култура и социални дейности“. Това заяви служебният финансов министър Людмила Петкова по време на своето изявление след заседанието на МС. Коментарът ѝ дойде по повод критиките към проекта на Бюджет 2025, който беше входиран в НС миналата седмица.

„Проблемът не е в разходите за възнаграждения, а в начина, по който бяха увеличени, без да се обосновават на здрава икономическа логика. Министерството на финансите е изразило отрицателни становища по тях - пет на брой! Тези становища бяха хвърлени в кошчето, без да се вземат предвид заложените в тях аргументи. Народното събрание има пълно право да промени, измени или отмени приетите от него закони. Служебното правителство няма такова право“, уточни Петкова и добави, че не е коректно да бъдат обвинявани Министерството на финансите и служебното правителство.

Според нея относно проектобюджета в последните дни са били изразени както градивни критики, така и лъжи, както и непрофесионални становища, които създават „разкол в обществото“.

„Настройват го срещу определени сектори, предоставяйки невярна информация“, заяви тя.

„Разходната част на бюджета е изготвена на база на действащи политики и действащо законодателство. Служебното правителство спазва законите на страната и не може да предложи бюджет, който не съответства на действащото законодателство. Бяха изказани много мнения от експерти и финансисти да се съкратят разходите. Кои разходи, уважаеми господа политици?! Разходите за заплати и пенсии или разходите за капиталовата програма - едните, които осигуряват социален просперитет на страната, и другите съответно осигуряват икономически растеж и развитие на страната, общини и региони“, продължи министърът.

„Острата критика е към разходната част на бюджета. Не се харесва предложението за заплатите в публичния сектор. И на нас не ни харесва. Политиката по доходите е хаос, но той не е създаден от служебното правителство, а защото липсва цялостна политика по доходите, включително приемане на увеличение на възнаграждения през годината, без да са финансово обезпечени. Автоматизмът, който бе въведен за разходите за персонал, съответно обвързването им със средна работна заплата, процент от БВП, имаше и политика за диспропорциите в началото на 2024 г., което доведе до още по-голяма диспропорция и хаос. Недопустимо е в изказванията на някои медии и експерти да се настройва обществото срещу определени сектори относно действителния размер на възнагражденията, настоя Петкова.

„Недопустимо е медии и експерти да настройват обществото срещу определени сектори и техните възнаграждения“.

Тя се възмути и попита какво да се реже от капиталовите разходи. Разкритикува хаотичните политики и законодателство, които са отразени в бюджета.

„Ръстът на приходите е повече с 20 млрд. лв. за 2025 г., в сравнение с 2024 г. Но спрямо плана е само 17 млрд .лв. Всъщност 3 млрд. приходи не постъпиха тази година, както и 1 млрд. лв. разходи са обезпечени. По тази логика трябва ли да се твърди, че и бюджета за 2024 г. е фалшив – разлика от 4 млрд. лв.“, твърди Петкова.

Страната ни е първа в ЕС по дял на сивата икономика- над 30%. При БВП над 200 млрд делят е около 70 млрд. Считатели, че не трябва да се събират данъци, вместо да се вдигат данъците на плащащите граждани.

„Ние не откриваме топлата вода. Говоря за данъчните амнистии. Най-големите държави в света го прилагат - Германия, Франция, Портигалия, Гърция, Румъния, САЩ, Канада, Русия и други. Ефектът е милиарди. Когато се изветлят доходи, после те не могат да бъдат укрити“, заяви Петкова.

Проектът на бюджет за догодина е с дефицит от 3 процента и служебното правителство няма право да внесе с по-висок процент, допълни вицепремиерът, като отрече да се предлагат кухи мерки за приходи и цитира данни за милиарди левове дългове, които ежегодно се отписват по давност, заявявайки, че държавата трябва да положи усилия да ги събере.

Анкети